پنج شنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

امضاء یادداشت تفاهم همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران و کره جنوبی

جامع خبر:طی یادداشت تفاهم همکاری که امروز میان صندوق ضمانت صادرات ایران با همتای کره ای(k-sure به امضاء رسید دوطرف در زمینه پوشش بیمه ای مشترک در کشور ثالث، همکاری اتکایی، تبادل اطلاعات اعتباری تجار دوکشور وسایر حوزه های تسهیل کننده تجارت به توافق رسیدند.

به گزارش جامع خبراین یاداشت تفاهم توسط آقای سیدکمال سیدعلی رئیس هیات مدیره ومدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران (EGFI) و آقای کیم یونگ هاک مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات کره جنوبی ( k-sure ) به امضاء رسید.
به گزارش روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، اولین سندی که در جریان دومین روز سفر رئیس جمهور کره جنوبی به کشورمان به امضاء رسید، سند یاداشت تفاهم همکاری دوجانبه صندوق ضمانت صادرات ایران وصندوق ضمانت صادرات کره جنوبی بود که می تواند نقش موثری در تسهیل روابط تجاری دوکشور ایفا نماید. دراین جلسه مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار داشت تعهدات موسسات اعتبار صادراتی در قبال ایران پیش از تحریمها حدود سی میلیارد دلار بود که این بدهی در حال حاضر به حدود ۴ میلیارد دلار کاهش یافته و ایران بخش عمده آن را بازپرداخت نموده است. سیدعلی عنوان نمود مبالغ اندکی هم که معوق شده بدلیل بدلیل بلوکه شدن کانالهای بانکی از طرف کشورهای اعتباردهنده بوده و ناشی از عدم توان یا ناتوانی ایران در ایفای تعهدات نبوده است. ایشان با اشاره به پتانسیل بازار ایران از بدهی خارجی اندک و ذخایر عظیم ارزی ایران به عنوان شاخص های اصلی توانایی پرداخت کشور یاد کردند و بر ایفای بموقع تعهدات حتی در شرایط دشوار تحریم تاکید نمودند. وی با اشاره به آمادگی صندوق برای مشارکت با همتایان خارجی برای سهیم شدن در پوشش ریسک عدم بازپرداخت فاینانس پروژه های داخل کشور که رویکرد صادراتی داشته باشند از موسسه k-sure به عنوان یکی از موسسات برتراعتبار صادراتی جهان برای مشارکت در این زمینه دعوت نمودند که مورد استقبال همتای کره ای قرارگرفت . مدیرعامل موسسه Ksure نیز با اعلام اینکه قبل از اعمال تحریمها، این موسسه حدود ۱٫۶ میلیارد دلار ریسک صادرات به ایران را تحت پوشش قرارداده اند، اظهار داشت که این رقم در سال ۲۰۱۴ به حدود ۸۰۰ میلیون دلار تقلیل یافت که انتظار می رود با توجه به تمایل شرکتهای کره ای به حضور مجدد در بازار ایران، این رقم مجددا به بیش از ۲ میلیارد دلار بالغ شود . وی افزود دولت کره جنوبی در نظر دارد به منظور اجرای طرحهای خاصی درایران یک خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری با پوشش موسسه k-sure دراختیار ایران قراردهد.

نوشته شده توسط تحریریه در دوشنبه, ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۳:۱۹ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای امضاء یادداشت تفاهم همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران و کره جنوبی بسته هستند
  • 39 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.