پنج شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۷

طی نشستی خبری برنامه‌‌های موزه علوم و فناوری اعلام شد

جامع خبر:سیف‌الله جلیلی، رئیس موزه ملی علوم و فناوری، در نشست خبری امروز اعلام کرد که در سال ۹۴ این موزه به اهداف مد نظر خود دست یافت؛ به طوری که این موزه در روز جهانی موزه از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) به عنوان موزه برتر سال ۹۴ انتخاب شد. این موزه در ادامه نیز برنامه‌های خود را برای ترویج و عمومی‌سازی علم پیاده می‌کند.

به گزارش جامع خبر، جلیلی گفت: «امسال ششمین همایش بین‌المللی موزه علوم و فناوری، دومین جشنواره سراسری علم و عامه و نشست فصلی «سار» را برگزار می‌کنیم هدف اصلی ما پژوهش، ترویج و عمومی‌سازی علم است ما در سال گذشته توانستیم به اهداف از پیش تعیین‌شده خود دست پیدا کنیم این موضوع توانست برترین موضوع کشور شود و معیارهای لازم در این زمینه را برای کسب این عنوان اخذ کنیم».

جلیلی افزود: «ایجاد پژوهشکده‌ها، جذب متوازن هیات علمی و کارشناسان خبره، انجام پژوهش، ارتباط با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی، استفاده از نظرات نخبگان و مشاوران توانا، برگزاری دوره‌‌های تخصصی کوتاه مدت و حرفه آموزی در زمینه موزه‌داری و نمایشگاه، افزایش مخاطبان شهری، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد موزه‌‌های استانی و تبلیغات و بازاریابی از عمده راهبردهای موزه برای پنج سال آینده خواهد بود و جذب حامیان مالی و خیرین برای دستیابی به اهداف موزه یکی از راهبردهای اصلی برای کاهش وابستگی به منابع دولتی است».

وی شعار موزه علوم و فناوری را این گونه شرح داد: «موزه علوم و فناوری؛ موزه‌ای متفاوت در بنا، پژوهش، آموزش، طراحی و ساخت و تعامل با مخاطبان است».

وی در ادامه به معرفی واحدهای مختلف موزه علوم و فناوری پرداخت و گفت: «معاونت پژوهشی، اجرایی، امور موزه‌‌ها، مدیریت طرح و برنامه، مدیریت ارتباطات و امور بین الملل از جمله قسمت‌‌های موزه علوم و فناوری است».

جلیلی درباره وظایف موزه علوم و فناوری نیز گفت: «این موزه پایگاهی است با محوریت علم جهت ارائه دستاوردهای علمی روز دنیا با شیوه جذاب و زبان ساده در قالب دستگاه‌‌ها، ابزار و وسایل آموزشی که با هدف افزایش سطح سواد و علم در جامعه بستری را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند بر مبنای علاقه، دانش قبلی و ظرفیت یادگیری خود با ماهیت علوم مختلف به طور عملی آشنا شوند».

وی افزود: «موزه علوم و فناوری ایران در افق چشم‌انداز کشور سازمانی پویاست که سعی دارد به مردم و دانش پژوهان در سرتاسر کشور کمک کند تا آنها از ظرفیت‌‌های کامل خود آگاهی یابند و از دانش، خلاقیت و نوآوری برای یک زندگی بهتر استفاده کنند. موزه به عنوان نهاد برتر ترویج علم در کشور و مرکز معتبر پژوهش و نمایش مفاهیم و مباحث مطرح علم و فناوری مورد توجه و بازدید بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است و در مجامع جهانی مرتبط نامی آشنا و موسسه‌ای فعال و تاثیرگذار است».

جلیلی در ادامه بیان کرد: «این موزه به عنوان تنها موزه علوم و فناوری در سراسر کشور این وظیفه را برعهده دارد که با حفظ و تقویت میراث علمی دانشمندان اسلامی ایرانی ترویج و همگانی کردن علم و نمایش سیر تحول علم و فناوری در کشور را از طریق آموزش تعاملی لذت‌بخش و سرگرم‌کننده زمینه لازم را فراهم کند».

جلیلی در ادامه به برگزاری جشنواره علم و عامه توسط این موزه خبر داد و گفت: «دومین جشنواره علم و عامه توسط موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود که محورهای جشنواره در بخش اصلی شامل ارائه، معرفی یا آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده و در قالب ساخت ابزار برای آموزش و نمایش مفاهیم علمی، داستان‌‌های علمی و تخیلی، ساخت کلیپ علمی، جنگ و قصه‌گویی علمی، طراحی و ساخت اسباب بازی‌‌های علمی است».

گفتنی است که این جشنواره با مخاطب عام شامل دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌ها هستند و هر فرد یا گروه در ر رده سنی، تحصیلی و شغلی و هر نهاد و سازمانی می‌تواند دربخش‌های این جشنواره حضور پیدا کند.

هدف از برگزاری این جشنواره، ترویج علم و تفکر علمی و تربیت شهروند علمی، تشویق مردم برای مشارکت‌جویی در فعالیت‌های علمی، دریافت‌ ایده‌های نو در حوزه آموزش غیررسمی، فراهم آوردن شرایط مناسب برای بروز نوآوری، جهت‌دهی به استعدادها در راستای گسترش علم و فناوری، معرفی فعالیت‌ها و جلب مشارکت نهادها و سازمان‌هایی که در حوزه آموزش غیررسمی فعالیت می‌کنند و در آخر فرهنگ‌سازی به منظور استفاده از راه‌حل‌های علمی برای رویارویی با مسائل و چالش‌هاست.

وی در ادامه اظهار داشت: «محورهای جشنواره در بخش ویژه با موضوع بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی شامل اجرای تئاتر، ساخت ابزار، نقاشی، پویا نمایی، شبکه اجتماعی و عکاسی ارائه می شود. راهکارهای کاربردی تولید انرژی پاک در محیط‌‌های خصوصی و عمومی، آگاه‌سازی مردم نسبت به تخریب محیط زیست، افزایش حساسیت و مسئولیت‌پذیری شهروندان در مقابل رفتارهای نادرست مصرف و تشویق و فرهنگ‌سازی عامه مردم برای اصلاح الگوی مصرف و انتقال و آموزش مفاهیم علمی مربوط به بهینه‌سازی مصرف، از جمله محورهایی است که در این جشنواره مورد تاکید است».

نوشته شده توسط تحریریه در دوشنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۴:۰۳ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای طی نشستی خبری برنامه‌‌های موزه علوم و فناوری اعلام شد بسته هستند
  • 76 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.