یکشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۸

فائو: زمان عمل برای مقابله با چالش کمبود آب است

جامع خبر(جامع نیوز):مدیرکل سازمان کشاورزی و خواربار جهانی (فائو) هشدار داد،اکنون زمان عمل برای مقابله با چالش کمبود آب است.

به گزارش جامع خبر؛ «خوزه گرازیانو داسیلوا» در مجمع جهانی غذا و کشاورزی در برلین افزود: شیوع پدیده کمبود آب اکنون از مهمترین چالش های توسعه پایدار است، پدیده ای که به دلیل افزایش جمعیت جهان و تغییر آب و هوای زمین به طور فزاینده ای در حال تشدید است.
به گفته وی، برای مقابله با این چالش و مدیریت بهتر منابع آب، برنامه ای تحت عنوان هدف مستقل توسعه پایدار آب (standalone sustainable development goal (SDG) on water) ایجاد شده است.
مدیرکل فائو تاکید کرد، مساله بهبود مدیریت منابع آب به ویژه برای برنامه هدف مستقل توسعه پایدار آب در ارتباط با فقر، گرسنگی و سوء تغذیه شدید و تغییر اقلیم مهم است.
داسیلوا تاکید کرد: برای غلبه بر چالش های امنیت غذایی ناشی از کمبود آب باید در دو جبهه بهبود روش ها در استفاده کمتر و کاراتر از آب و حرکت در مسیر تامین دسترسی مطمئن به آب به ویژه برای خانوارهای فقیر کشاورز کار کرد.
به گفته وی، این اقدام ها از خشکسالی جلوگیری نخواهد کرد، اما می تواند به جلوگیری از خشکسالی ناشی از اختلالات اجتماعی- اقتصادی کمک کند.
مدیرکل فائو همچنین تاثیر جلوگیری از اتلاف غذا در کاهش استفاده از آب را حائز اهمیت توصیف کرد و افزود: سالانه یک سوم غذایی که تولید می شود یا به هدر می رود و یا در پروسه تولید از بین می رود که معادل به هدر رفتن منابع آب به همان میزان تا سه برابر است.
به گفته داسیلوا، با عبور شمار جمعیت جهان از مرز ۹ میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰، رقابت برای منابع آب در جهان شدیدتر خواهد شد.
وی افزود: در حالی که مشاجرات بر سر منابع آب در برخی مناطق از مشاجرات مرتبط به مساله زمین پیشی گرفته است، میلیون ها خانوار کشاورز در کشورهای در حال توسعه مدت ها است گرفتار مشکل دسترسی بسیار محدود به منابع آب تازه هستند.
مدیرکل فائو با اشاره به اینکه در آینده نزدیک ممکن است حدود یک میلیارد نفر در مناطق خشک زمین با کمبود فزاینده منابع آب مواجه شوند، تاکید کرد: تغییر اقلیم تاکنون رژیم های آبی همه مناطق زمین را تغییر داده است.
جنوب آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا جزو مناطق خشک زمین محسوب می شوند.
مجمع جهانی غذا و کشاورزی اول بهمن به مدت سه روز در برلین برگزار شد.

نوشته شده توسط تحریریه در دوشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۳:۱۳ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای فائو: زمان عمل برای مقابله با چالش کمبود آب است بسته هستند
  • 31 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.