شنبه, ۰۳ فروردین ۱۳۹۸

تحریم‌های جدیدی علیه 13 فرد و 12 نهاد مرتبط با ایران اعمال شد

واکنش ایران به تحریم‌های‌ جدید آمریکا

واکنش ایران به تحریم‌های‌ جدید آمریکا

جامع خبر(جامع نیوز):وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایران اقدام غیر قانونی دولت ایالات متحده آمریکا در افزودن افراد و مؤسسات جدید ایرانی و غیر ایرانی به فهرست تحریم‌های نامشروع فرامرزی آن کشور به بهانه آزمایش موشکی اخیر را ناسازگار با تعهدات ایالات متحده و نیز مغایر روح و متن قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت می‌داند.
جامع خبر: متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام غیر قانونی دولت ایالات متحده آمریکا در افزودن افراد و مؤسسات جدید ایرانی و غیر ایرانی به فهرست تحریم های نامشروع فرامرزی آن کشور به بهانه آزمایش موشکی اخیر را ناسازگار با تعهدات ایالات متحده و نیز مغایر روح و متن قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت می داند و تاکید می نماید که توسعه توانمندی های موشکی کشور که صرفا برای اهداف دفاعی و حمل تسلیحات متعارف طراحی شده و هیچگاه جز در دفاع مشروع به کار گرفته نخواهد شد، حق مردم ایران بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد بوده و هر گونه مداخله دیگران در این زمینه نقض قواعد آمره حقوق بین‌الملل و خارج از صلاحیت هر کشور و نهادی می باشد.

جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه حضور و حمایت هوشمندانه ملت بزرگ ایران با هر گونه اقدامی که منافع مردم ایران را هدف قرار داده باشد به صورت متناسب و متقابل برخورد خواهد کرد. همان گونه که در پاسخ به اقدام اسلام‌ستیزانه دولت آمریکا و جلوگیری موقت از ورود ایرانیان، صدور ویزا برای اتباع آمریکایی در قالب سازوکار ویژه‌ای معلق گردید، جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اقدام جدید ایالات متحده و به عنوان عمل متقابل نسبت به اعمال محدودیت‌های قانونی برای تعدادی از افراد و شرکت‌های آمریکایی که در ایجاد و کمک به گروه‌های افراطی تروریستی در منطقه نقش داشته یا به کشتار و سرکوب مردم بی‌دفاع در منطقه کمک می‌کنند، اقدام خواهد کرد. اسامی این افراد و شرکت ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

در پایان ضمن یادآوری مجدد این اصل که امنیت جمهوری اسلامی ایران غیر قابل مصالحه و غیر قابل مذاکره است، تأکید می‌شود که اقدامات ناپخته و نسنجیده دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را از پیگیری و ادامه سیاست اصولی خود در حفظ صلح و ثبات منطقه و مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی باز نخواهد داشت و جمهوری اسلامی با تدبیر و درایت اجازه نخواهد داد، توطئه‌های خطرناک و اوهام آتش‌افروزان و جنگ‌طلبان رژیم صهیونیستی و حامیان ایشان به اهداف و نتایج شوم خود نایل آید.

گفتنی است عصر امروز وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای از افزوده شدن ۱۲ شرکت و ۱۳ فرد به فهرست تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داد. برخی از شرکت های تحریم شده در امارات، لبنان و چین مستقر هستند.

بر اساس بیانیه دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری امریکا چهار شرکت مستقر در لبنان به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تحریمی آمریکا قرار گرفته اند.

برخی شرکت های تحریم شده عبارتند از شرکت احداث و تجارت ماهر، شرکت تجارت و مهندسی میراژ، شرکت میراژ برای خدمات مدیریت پسماند و زیست محیطی، شرکت دارویی ریم در لبنان، شرکت تجاری کوسالینگ، شرکت واردات صادرات قرن جدید نینگبو در چین، شرکت پیرل رویال در امارات.

رئیس دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری امریکا با این ادعا که تحریم های جدید وضع شده نقض برنامه جامع اقدام مشترک نیست تاکید کرد دولت آمریکا آماده است تحریم های جدیدی علیه ایران به بهانه فعالیت های موشکی این کشور وضع کند.

جان اسمیت افزود: ما به طور فعالانه همه ابزارهای موجود از جمله تحریم های مالی را برای پاسخ دادن به این رفتار ایران به کار می گیریم.

نوشته شده توسط تحریریه در شنبه, ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱:۲۱ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای واکنش ایران به تحریم‌های‌ جدید آمریکا بسته هستند
  • 59 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.