چهارشنبه, ۰۱ خرداد ۱۳۹۸

«سعد الحریری» استعفایش را به حالت تعلیق درآورد

«سعد الحریری» استعفایش را به حالت تعلیق درآورد

جامع خبر(جامع نیوز):نخست‌وزیر لبنان از تقدیم استعفای خود به میشل عون رئیس‌جمهور این کشور خبر داد و در ادامه گفت: میشل عون از من خواست فعلاً دست نگه دارم تا مشورت‌ها انجام شود و من موافقت کردم.

سعد الحریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان در اولین سخنان خود پس از دیدار با «میشل عون» رئیس‌جمهور و نبیه بری رئیس پارلمان اعلام کرد استعفایم را به «عون» تقدیم کردم اما وی از من خواست فعلا برای مشورت، درنگ کنم.

بر اساس گزارش «المیادین»، الحریری در ادامه گفت با درخواست عون موافقت کرده و استعفایش را به حالت تعلیق درآورده است.

نخست‌وزیر مستعفی لبنان گفت امیدوار است این درنگ وی منجر به باز شدن باب گفت‌وگو برای حل مسائل مورد اختلاف شود.

سعد الحریری بر سیاست بیطرفی لبنان تأکید کرد و گفت: به همکاری کامل با رئیس‌جمهور برای حمایت لبنان از چالش‌ها متعهد هستم.

سعد الحریری سیزدهم آبانماه (ماه گذشته) در عربستان استعفا داد؛ وی شنبه (بیست و هفتم آبانماه) به پاریس رفت؛ الحریری دیروز وارد قاهره شد؛ در مسیر برگشت به لبنان توقفی در قبرس داشت و سپس بامداد امروز وارد بیروت شد.

سفر الحریری به عربستان با دعوت رسمی ریاض انجام شد، به او گفته شده بود با درخواستش برای دیدار با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان موافقت شده بود اما وقتی هواپیمای وی به ریاض رسید، دریافت که ماجرا، چیز دیگریست؛ خبرها از بازداشت وی در ریاض حکایت داشت و به نظر می‌رسد تابعیت فرانسوی او به تنها راه خروج آبرومندانه عربستان از این اقدامش تبدیل شد .

روزنامه لبنانی «الاخبار» هفته جاری از میانجیگری فرانسوی-مصری برای حفظ «سعد الحریری» در منصبش خبر داد و نوشت پاریس و قاهره تلاش دارند عربستان را قانع کنند که جایگزینی برای تسویه سیاسی فعلی لبنان وجود ندارد. در همین راستا گفت‌وگوهایی میان مقامات فرانسوی و مصری در قبرس انجام شد.

اکنون باید منتظر بود تا روزهای آتی، سیر روند سیاسی در لبنان را مشخص کند.

نوشته شده توسط تحریریه در چهارشنبه, ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱:۵۰ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای «سعد الحریری» استعفایش را به حالت تعلیق درآورد بسته هستند
  • 42 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.