جامع خبر(جامع نیوز):مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در آستانه آغاز سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، از برنامه ها و افتتاح پروژه های بیمه ای، درمانی و اقتصادی این سازمان در دهه مبارک فجرامسال، خبر داد به گزارش پایگاه خبری جامع خبربه نقل از اداره کل […]

جامع خبر(جامع نیوز):مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در آستانه آغاز سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، از برنامه ها و افتتاح پروژه های بیمه ای، درمانی و اقتصادی این سازمان در دهه مبارک فجرامسال، خبر داد

به گزارش پایگاه خبری جامع خبربه نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکترسیدتقی نوربخش با بیان اینکه مناسب‌ترین و کارآمدترین روشی که برای بهبود وضعیت فرودستان وجود دارد تقویت سیستم تامین اجتماعی است، گفت: در دهه مبارک فجر امسال چندین پروژه با اعتبار حدود ۵۵٠ میلیارد تومان به بهره داری می‌رسد و یا عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی افزود: آغاز عملیات ساخت سه پروژه درمانی و بهره برداری از ٣٣ پروژه از این جمله است که در میان آنها شش شعبه، هفت مرکز درمانی و یک بیمارستان داریم. درمانگاه های لار فارس، کامیاران در کردستان، ابرکوه در یزد، رزن در همدان، آران و بیدگل، پیشوای ورامین و ازنای لرستان و بیمارستان خوی پروژه های درمانی هستند که افتتاح می‌شوند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ١۴١ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان صرف این پروژه های درمانی و بیمه‌ای شده است، گفت: پروژه‌های اقتصادی با ارزش ۴١۵ میلیارد تومان نیز در ایام فجر افتتاح می‌شوند که راه‌اندازی دو خط دارویی در شرکت توفیق دارو از این جمله است. عملیات اجرایی خط تولید سرنگ در کارخانه اکسیر نیز آغاز می‌شود. در کارخانجات پتروشیمی و نفت ایرانول و ذوب آهن چهار پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.
دکترنوربخش ادامه داد: تولید تیرآهن اچ ٣٠٠ با ظرفیت حدود ٣۵٠ هزار تن در سال در ذوب آهن اصفهان با ارزشی بالغ بر ٢٠٠ میلیارد تومان از دیگر پروژه هاست.

سازمان تامین اجتماعی از بنگاه‌داری خارج می‌شود

وی بودجه سال آینده سازمان تامین اجتماعی را اعلام کرد و گفت: ٩٨هزار و ۶٨۴ میلیارد تومان بودجه تدوین شده سال آینده است که در هیات مدیره در حال بررسی است و ممکن است مقداری افزایش یا کاهش در حین تصویب داشته باشد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه کاهش تصدی گری، استفاده صحیح از بنگاه‌های اقتصادی از جمله سیاست‌های این سازمان است، ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی ضمن آنکه باید در جهت حفظ منابع حاصل از حق بیمه تلاش کند، باید از بنگاه‌داری خارج شود و اقداماتی از امسال در همین راستا آغاز شده است. سازمان تامین اجتماعی برنامه‌ریزی های منسجمی در این زمینه دارد و از اصل ۴۴ کاملا تبعیت خواهد کرد و مکانیسم های حفظ و نگهداشت سرمایه را ارتقاء می دهد.
دکترنوربخش ادامه داد: ١٠٠٠ میلیارد تومان بودجه برای توسعه مراکز درمانی در بخش درمان پیش بینی ‌شده است. در بخش درمان مستقیم کمتر از ٨ هزار میلیارد تومان و در بخش خرید خدمات کمتر از ١٢هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

پیشنهاداتی برای افزایش سن بازنشستگی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخی به پرسش مطرح شده از سوی یکی از خبرنگاران حاضر در نشست درباره افزایش سن بازنشستگی نیز اظهار کرد: امید به زندگی در کشور افزایش یافته و از سن ۵۶ سال در سال ۵۴ به ٧٧ سال در حال حاضر رسیده است. افزایش سن جزو پیشنهادات ما نبوده اما در کمیسیون تلفیق درباره اصلاحات پارامتریک تاکیداتی شده است.

آغاز پرداخت «عیدی» بعد از مشخص شدن رقم آن و طبق حروف الفبا

نوربخش همچنین در این نشست در مورد آخرین اخبار از پرداخت عیدی به مستمری بگیران گفت: پیش بینی می کنیم امسال بیش از ٢١٠٠ میلیارد تومان عیدی بدهیم. قطعا بعد از مشخص شدن رقم عیدی همانند سال های گذشته بر اساس برنامه زمانبندی و احتمالا طبق حروف الفبا عیدی را می پردازیم.

طلب ٢٠٠٠ میلیاردی تامین اجتماعی بابت دارو از مراکز دانشگاهی و بخش خصوصی

دکترنوربخش درباره مطالبات و بدهی های سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: دو هزار میلیارد تومان بابت دارو طلبکاریم که هزار میلیارد تومان آن مربوط به مراکز عمومی و دانشگاهی و هزار میلیارد تومان مربوط به بخش خصوصی است. علیرغم مشکلات، این فشار را تحمل کرده ایم.
وی افزود: برای پرداخت بدهی ها نیز مکانیسمی را با وزارت بهداشت و سازمان مدیریت مبنی بر انتشار ٣٠٠ میلیارد تومان در قالب اوراق درنظر گرفته‌ایم و قرار شده ما هم ٣٠٠ میلیارد تومان به صورت نقدی اختصاص دهیم. این برنامه حدود سه ماه است شروع شده و باید طی سه تا چهار روز آینده به نتیجه برسد و اینگونه از ٨٠٠ میلیارد طلب دانشگاه‌های علوم پزشکی ۶٠٠ میلیارد تومان تسویه شود.

پرداخت مطالبات داروخانه‌ها تا مرداد ماه

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مطالبات داروخانه‌های خصوصی را تا مرداد سال جاری پرداخت کرده‌ایم، گفت: برای این بخش هم با سازمان مدیریت در حال مذاکره ایم. اگر سه ماه عقب افتادگی را در نظر بگیریم می‌توان گفت بدهی ما به داروخانه ها حدود ۴٧٠ میلیارد تومان است.

تسهیلات جدید تامین‌اجتماعی برای اشتغال مجدد مشمولان بیمه بیکاری

دکتر نوربخش درباره تسهیلات جدید بیمه بیکاری نیز گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرحی ارائه کرده که احتمالا از همین بهمن ماه اجرایی می‌شود. طبق این طرح با همکاری مراکز کاریابی، قرار است هر شخصی که بیمه بیکاری دریافت می کند در صورت دعوت به کار، سازمان تامین اجتماعی بخشی از دستمزدش را بپردازد که در راستای حمایت از کارفرما و مشوقی برای اوست. این اقدام موجب رونق اشتغال می‌شود و کارفرما حقوقی کمتر از حداقل حقوق و دستمزد را می‌پردازد و مابقی را ما تقبل می‌کنیم.

صدور ١٠٠ میلیون نسخه الکترونیک در کشور

وی از صدور ١٠٠ میلیون نسخه الکترونیک درمانی در سال اخیر خبر داد و گفت: امسال با حذف دفترچه‌های بیمه کاغذی در مراکز ملکی حتی برای یک بیمار نسخه خطی نوشته نشد. این طرح در مراکز غیرملکی نیز شروع شده و ٣۴٠ پزشک در یزد تحت پوشش هستند و از وزارتخانه های بهداشت و ارتباطات می‌خواهیم برای گسترش آن همراهی بیشتری داشته باشند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره اعتبار دفترچه‌های درمانی گفت: قدرت دفترچه های بیمه سلامت و تامین اجتماعی قطعا با اجرای طرح تحول سلامت افزایش یافته و هزینه های پرداختی از جیب مردم کاهش یافته است اما نکاتی وجود دارد، به عنوان مثال الزام به اجرای نظام ارجاع در قانون برنامه پنجم را داشتیم که محقق نشد و این خود هزینه آور است.
دکتر نوربخش درباره مصوبات جدید برای تامین اجتماعی در خصوص تسویه مطالبات دولت گفت: این اقدام در طول نظام بودجه ریزی کم سابقه است است. با موافقت دولت در بند “و” تبصره ۵ بودجه ٩٧، تسویه کلیه بدهی های سازمان و شرکت های تابعه به نظام بانکی را با مطالبات سازمان تا سقف ۵٠هزار میلیارد تومان مجاز دانسته است.
وی افزود: این مصوبه بسیار مهم است و ٢٣ هزار میلیارد تومان مطالبات ما از دولت تسویه خواهد شد که در کمیسیون تلفیق تصویب شد و مورد تایید دولت هم قرار گرفت. روز گذشته طبق آنچه در قالب الحاقی ٢ به بخش درآمدی بودجه کل کشور در کمیسیون‌ تلفیق تصویب شد، پرداخت ۵٠هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان با رعایت بند و تبصره ٧ است. در واقع هر چه در آن بند محقق شود از این مبلغ کسر خواهد شد و مابقی بدهی در قالب تهاتر تسویه می‌شود. امید است در صحن علنی هم تصویب شود که اقدام بزرگ و بی سابقه ای است.

آخرین خبر از روند پیگیری بیمه خبرنگاران

امیرعباس تقی پور، مشاور مدیرعامل و مدیرکل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست خبری درباره بیمه خبرنگاران گفت: از حدود چهار سال قبل مذاکراتی با معاونت مطبوعاتی وقت داشتیم که منجر به عقد تفاهم نامه‌ای شد و بیمه خبرنگاران را تسهیل می کرد.
وی افزود: اخیرا با معاونت فعلی مطبوعاتی جلسه ای داشتیم که قرار شد برای سه سال دیگر قرارداد مذکور تمدید و شرایط جدیدی به آن افزوده شود. معاونت مطبوعاتی جدید قول داده زمینه شناسایی تمام خبرنگاران را فراهم کند. بیمه در ردیف وظایف کارفرمایان است و این حق خبرنگاران نباید تبدیل به یک دغدغه شود