جامع خبر(جامع نیوز):مدیرعامل بانک سپه در نامه ای به وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه لغو تحریم ها دریچه بانکداری بین المللی را به روی این بانک گشود، گفت:بانک سپه بر اساس آمار بانک مرکزی امروز رتبه نخست را در انجام عملیات ارزش کشور دارد. به گزارش جامع خبر، «محمدکاظم چقازردی» در نامه خود […]

جامع خبر(جامع نیوز):مدیرعامل بانک سپه در نامه ای به وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه لغو تحریم ها دریچه بانکداری بین المللی را به روی این بانک گشود، گفت:بانک سپه بر اساس آمار بانک مرکزی امروز رتبه نخست را در انجام عملیات ارزش کشور دارد.
به گزارش جامع خبر، «محمدکاظم چقازردی» در نامه خود به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، ضمن تبریک دومین سال خروج این بانک از تحریم ها و قدردانی از تلاش های صورت گرفته توسط مسئولان عالی رتبه کشور در این خصوص، مهمترین دستاوردهای این بانک را در دوره دو ساله پسابرجام تشریح کرد.

بر اساس اعلام بانک سپه، در این نامه آمده است: بانک سپه به واسطه نقش آفرینی مؤثر در اقتصاد کشورمان پیش از آغاز تحریم ها در ابتدای سال ۱۳۸۶ مورد تحریم سازمان ملل قرار گرفت و مجبور به توقف فعالیت های بین المللی خود به مدت ۹ سال شد که اثرات و تبعات این توقف بر همه بخش های بانک محسوس بود و مسایل و مشکلاتی را در پی داشت.
چقازردی خطاب به وزیر امور خارجه تاکید کرد: به فضل الهی و به مدد همت و تلاش مقامات عالی رتبه کشور و درایت و مدیریت جنابعالی و تلاش های بی شائبه اعضای تیم مذاکره کننده، حماسه ای عظیم رقم خورد و خجسته ترین اتفاق در تاریخ بانک سپه روی داد.

به گفته وی، با لغو تحریم های بانک سپه، دریچه گسترده بانکداری بین المللی به روی این بانک گشوده و زمینه شکوفایی و بالندگی هر چه بیشتر بانک فراهم شد و اکنون به استناد آمارهای بانک مرکزی در انجام عملیات ارزی شامل اعتبارات اسنادی، بروات اسنادی و حواله های ارزی از لحاظ مبلغ و تعداد در سیستم بانکی کشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه همچنین به رشد ۸۱ درصدی منابع این بانک در دوره پسابرجام اشاره کرده و آورده است: سپرده های بانک سپه از مبلغ ۴۴۵ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال در آذر ماه سال ۱۳۹۴ به ۸۰۷ هزار و ۳۸ میلیارد ریال در پایان آذر ماه سالجاری رسید که این امر موجب افزایش سهم بازار نخستین بانک ایرانی در بازار پولی کشور شد.

وی خاطر نشان کرد: سرمایه پایه بانک سپه با رشد ۷.۴ برابری در دوره پسابرجام از ۱۱ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال به ۸۲ هزار و ۴۳۸ میلیارد ریال رسیده است و ما شاهد افزایش نسبت کفایت سرمایه بانک از ۲.۱۲ درصد به ۱۰.۴۷ درصد هستیم.

چقازردی با اشاره به بهبود وضعیت این بانک در دو سال اخیر نوشت: وضعیت مانده حساب جاری بانک سپه نزد بانک مرکزی از منفی ۳۸ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال (اضافه برداشت) به مثبت ۹ هزار و ۹۷۸ میلیارد ریال در دوره پسابرجام تغییر کرد و این بانک در موقعیت متداوم وام دهی در بازار بین بانکی قرار گرفت و بانک سپه برای کمک به اهداف دولت و بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود، منابع مازاد خود را در بازار بین بانکی با حداقل نرخ در اختیار دیگر بانک ها قرار داد.
وی به ایجاد روابط کارگزاری بانک سپه با ۱۱۶ بانک خارجی اشاره کرده و نوشته است: این بانک برای کمک به تسریع و تسهیل مراودات مالی فعالان اقتصادی و آحاد مردم با سایر کشورها اقدام به افتتاح یا فعال سازی ۶۰ حساب نزد ۳۲ بانک خارجی کرده است.

چقازردی با اشاره به نصب و راه اندازی سیستم جامع (Core ارزی) در همه شعب و واحدهای ارزی بانک سپه، تاکید کرده است: این بانک طبق مقررات کشورهای میزبان سرمایه شعب خارجی از کشور خود را افزایش داده و همه آنها به سیستم تارگت۲ متصل شدند و قادر به انجام عملیات متنوع ارزی و ارائه انواع خدمات بانکی به مشتریان هستند.

رئیس هیأت مدیره بانک در این نامه به گشایش اعتبار اسنادی یک میلیارد دلاری طرح پالایش گاز بیدبلند توسط بانک سپه اشاره کرده و افزوده است: طرح پالایش گاز بیدبلند به عنوان یکی از پروژه های ملی با ۳ میلیارد دلار حجم سرمایه گذاری با عاملیت بانک سپه در حال اجراست.
در این نامه آمده است: بانک سپه در سه قرارداد تامین مالی میان مدت (فاینانس) با اگزیم بانک کره جنوبی به مبلغ ۸ میلیارد یورو، اوبر بانک به مبلغ یک میلیارد یورو و دانسکه بانک دانمارک به مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو مشارکت کرده است.

چقازردی در نامه خود خطاب به وزیر امور خارجه یادآور شده است: این بانک با تأمین مالی ۳۶ هزار پروژه اقتصادی کوچک و متوسط و واحدهای صنفی به مبلغ ۸۰ هزار میلیارد ریال به افزایش و یا تثبیت تولید بنگاه های اقتصادی در دوره پسابرجام کمک کرده است.
بنا به این گزارش، این بانک سال ۸۶ بطور هم زمان و در اقدامی بی سابقه از سوی سازمان ملل و شورای امنیت مورد تحریم ناعادلانه قرار گرفت و پس از ۹ سال هم زمان با تصویب و اجرایی شدن برجام به همت و درایت مسؤلین عالی رتبه کشور در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۴ از تحریم خارج شد.