پنج شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۷

نوربخش:

تمرکز بر خدمات رسانی به اقشار ضعیت از مهمترین اقدامات وزیر رفاه است

تمرکز بر خدمات رسانی به اقشار ضعیت از مهمترین اقدامات وزیر رفاه است

جامع خبر(جامع نیوز):مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: خروج این سازمان از مسائل حاشیه ای و تمرکز بر خدمت رسانی به اقشار ضعیف جامعه اولین و مهم ترین اقدام علی ربیعی، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی است.
به گزارش جامع خبر از اعلام روز شنبه سازمان تأمین اجتماعی، سیدتقی نوربخش این مطلب را در جمع تعدادی از مدیران این سازمان تامین اجتماعی در دفاع از علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد.
نوربخش اظهار کرد: تمرکز بر خدمات رسانی به ضعفا و خروج تامین اجتماعی از حاشیه ها باعث شد که این سازمان برای ارتقای خدمات به جامعه تمرکز داشته باشد و در مسیر اصلی خدمت به اقشار مختلف مردم بویژه بازنشستگان و کارگران قرار گیرد.
وی به امضا کنندگان و طراحان استیضاح وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، اشاره کرد و گفت: طبیعتا نمایندگان مجلس انتظار تحرک بیشتر و بهبود وضعیت را دارند اما تغییر وزیر رفاه منجر به تغییر وضعیت نخواهد شد.
نوربخش، افزود: در حوزه تأمین اجتماعی با اشراف کامل به شرایط این سازمان اطمینان دارم که بهترین رابطه بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با این سازمان در دوره فعلی برقرار شده است و ربیعی نسبت به این سازمان از هیچ گونه حمایت و اقدامی فروگذار نکرده است.
وی اضافه کرد: ربیعی، از جنس جامعه کار و آشناترین فرد به مسائل و دغدغه‌های کارگران است و در دوران وزارت او، شاهد تحولاتی جدی در حوزه اجتماعی کشور بوده‌ایم.
وی ادامه داد: با توجه به برنامه جامع دولت برای مقابله با فقر و محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تحقق این برنامه، درخواست و پیشنهاد ما به نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که از تداوم فعالیت ربیعی در این وزارتخانه حمایت کنند.
نوربخش تاکید کرد: بهبود شرایط فعلی نه با استیضاح وزیر که تنها با حمایت بیشتر نهادهای مختلف از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل انجام است.همچنین هر آنچه برای ارتقای خدمات سازمان تأمین اجتماعی قابل انجام است، صورت گرفته است.
نوربخش اظهار کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وکلای ملت از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجموعه های تابعه انتظار خدمت رسانی مطلوب به جامعه را دارند و ما نیز این کار را وظیفه خود می دانیم و با اعتقاد و اشتیاق در این مسیر قدم گذاشته ایم.
وی با بیان اینکه برای خدمت رسانی مطلوب و ایده آل آنگونه که مورد انتظار است، همه باید به هم کمک کنیم افزود: تمامی مسئولان و همکاران رده های مختلف این مجموعه بزرگ با همه وجود تلاش می کنند که امکانات بیشتری برای خدمت به مردم فراهم کنند؛ اقدامات فراوانی نیز انجام شده است اما قطعا در شرایط مطلوب و ایده آل نیستیم.
نوربخش ادامه داد: آنچه گفتنی است، این است که ما از همه پتانسیل ها و سازوکارها و امکانات برای ارتقای همه جانبه خدمات به جامعه بهره می گیریم و از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنیم. تصور ما این است که با بهره گیری از بهترین، دلسوزترین و خوش فکرترین افراد برای ارتقای خدمات اقدام کرده ایم و در طی این سال ها نیز همواره روند رو به بهبود را طی کرده ایم.
وی تأکید کرد: شرایط امروز کشور و بویژه اقشار ضعیف جامعه به مراتب بهتر از پنج سال پیش است اما باید پذیرفت که نیازمند تلاش و کار بیشتر هستیم.

**زنگ هشدار بحران صندوق‌های بازنشستگی توسط ربیعی
نوربخش افزود: ربیعی، نخستین وزیری است که چند سال پیش زنگ هشدار را درباره بحران صندوق‌های بازنشستگی به صدا درآورد و توجه مسئولان و تصمیم‌گیران کلان کشور را به ابعاد مهم این بحران جلب کرد.
وی اضافه کرد: تلاش‌های او (ربیعی ) و مدیران و کارشناسان این حوزه، سبب شد چالش صندوق‌های بازنشستگی به یکی از دغدغه‌های جدی مسئولان و تصمیم‌گیران تبدیل شود که نتایج و دستاوردهای آن را می‌توان در برنامه ششم توسعه و نیز بخش‌هایی از لایحه بودجه اولین سال اجرای برنامه ششم توسعه به‌ویژه در پیش‌بینی بازپرداخت ۵٠ هزار میلیارد تومان از بدهی بیمه‌ای دولت به سازمان تامین‌اجتماعی ردیابی کرد. بنا براین دکتر ربیعی به وظایف خود برای اعلام این وضعیت و جلب توجه مسئولان و تصمیم گیران و همچنین اتخاذ راهکار مناسب به بهترین وجه عمل کرده است.
وی ادامه داد: وضعیت فعلی سازمان تأمین اجتماعی نتیجه و برآیند تصمیم گیری های ادوار مختلف است. این سازمان ماهیت بین نسلی دارد و شرایط امروز نتیجه اقدامات سال های گذشته است. نتیجه اقدامات و فعالیت های امروز ما نیز در ادوار آتی مشخص می شود.
مدیر عامل تامین اجتماعی تاکید کرد: بدون تردید ربیعی از جمله وزرایی است که بهترین عملکرد را در حوزه تأمین اجتماعی داشته است. با توجه به دستاوردهای ارزشمند این وزارتخانه در دولت یازدهم و سرفصل‌های کلی برنامه دولت دوازدهم، امیدواریم نمایندگان مجلس به جای استیضاح این وزیر کارآمد، فکری به حال تقویت این وزارتخانه کنن
نور بخش با بیان اینکه وزیر رفاه اهل پاسخگویی، تعامل و گفت‌وگوست، اظهار کرد: وی از فرصت پرسش‌های نمایندگان استقبال و از آن برای جلب توجه عمومی و حساس کردن وکلای مردم نسبت به چالش‌های حوزه اجتماعی و حوزه سیاست‌های اجتماعی استفاده می‌کند. نوربخش با اشاره به برنامه اصولی دولت برای فقر زدایی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های زیرمجموعه آن از جمله سازمان تامین‌اجتماعی وسازمان بهزیستی متولی و مجری اصلی برنامه‌های مختلف دولت و مجلس برای تحقق این هدف هستند؛ استیضاح یکی از وزرای اصلی حوزه اجتماعی کابینه، می‌تواند مانع و چالشی جدی در مسیر تحقق این هدف باشد.
وی افزود: مهار بحران بیکاری یکی دیگر از محورهای مهم برنامه‌های دولت دوازدهم است و هرچند همانطور که ربیعی گفته است، اشتغال زایی وظیفه این وزارتخانه نیست اما واقعیت این است که اگر طرح‌های متنوع این وزارتخانه برای حفظ و تثبیت مشاغل موجود و حمایت از توسعه مشاغل خرد و خانگی و مشاغل روستایی نبود، امروز بحران بیکاری ابعادی بسیار نگران‌کننده‌تر داشت و به سبب همین اقدامات کارآمد این وزارتخانه در تثبیت مشاغل و پیشگیری از بروز و شدت یافتن بحران‌های کارگری است که دولت و نیز مردم روی این وزارتخانه و توان کارشناسی و اجرایی آن در تحقق هدف مهار بحران بیکاری، حسابی ویژه باز کرده‌اند.
نوربخش گفت: توسعه پوشش بیمه‌های اجتماعی و درمانی یکی دیگر از توفیقات مهم ربیعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. در دوران وزارت ربیعی، ١١ میلیون از اقشاری که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبودند با اولویت حاشیه‌نشینان و نیازمندان و با حداقل هزینه و حتی در مواردی به صورت رایگان، تحت پوشش قرار گرفتند و دفترچه درمان دریافت کردند.
وی با اشاره به روحیه مردمی و تلاش ربیعی برای برقراری ارتباط با جامعه کارگری، گفت: وزیر رفاه همانطور که تاکنون بارها با افتخار اعلام کرده، کارگرزاده و خود نیز کارگر بوده است و با مسائل و مشکلات و دغدغه‌های کارگران و خانواده‌های آنان از نزدیک آشنایی دارد. نوربخش ادامه داد: در دوران وزارت ربیعی و با تلاش‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همراهی و همدلی سازمان‌های فعال در این حوزه از جمله سازمان تامین‌اجتماعی، حقوق کارگران و مستمری بازنشستگان، هر سال با تعامل و گفت‌وگوی منطقی و مبتنی بر واقعیات میان گروه‌های کارگری و کارفرمایی و نقش‌آفرینی شخص وزیر، بیش از نرخ تورم سالانه افزایش یافته و ربیعی کوشیده است با فرمول افزایش پلکانی حقوق و مستمری‌ها، شکاف عمیق ایجادشده میان دستمزد و مستمری و هزینه‌های معیشت اقشار مولد جامعه در سال‌های گذشته را پر کند.
وی با بیان اینکه ربیعی نشان داده است که یک مدیر صرفا پشت‌میزنشین نیست، افزود: وزیر رفاه، مرد میدان عمل است. همیشه ایشان را در قلب حوادث از جمله در حادثه معدن زمستان یورت، و سایر حوادث کارگری دیده‌ایم. او برخلاف بسیاری از مدیران، از اینکه به جمع حادثه‌دیدگان برود، با آنان همدردی کند و راهی برای تسکین آلام آنان بیاید، هراسی ندارد. ربیعی وزیری است که دائما به استان ها و شهرستان ها سفر می کند و در عین حال توانسته است در شرایط دشوار اقتصادی، با موفقیت از تبدیل موضوعاتی چون تاخیر در پرداخت حقوق‌های کارگران برخی شرکت‌ها به بحران‌های امنیتی پیشگیری کند.

**در دوره وزارت ربیعی هیچ شرکتی بدون توجیه منطقی به شستا واگذار نشده است
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای ارتقای کارآمدی شرکت های سرمایه گذاری وابسته به صندوق های بازنشستگی در دوران وزارت ربیعی، گفت: او در حالی در سال ١٣٩٢ مسئولیت حوزه بیمه‌های اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی را برعهده گرفت که این صندوق‌ها از مشکلات عمیق ساختاری به‌ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری‌ها رنج می‌بردند و شرکت‌های زیاندهی که بابت رد دیون دولت، در طی سال‌های متمادی به این صندوق‌ها تحمیل شده بودند، به جای سوددهی و کمک به حل مشکل نقدینگی صندوق‌ها، به میدان رقابت و سهم‌خواهی جناح‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی برای نشاندن وابستگان خود بر صندلی‌های متعدد هیات‌مدیره این شرکت‌ها تبدیل شده بودند.
نوربخش افزود: از انصاف به دور است که یک‌جانبه ربیعی را بابت ناکامی سیا‌ست‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در گذشته شماتت کنیم و از یاد ببریم که نهاد دولت و نیز نهادهای تقنینی و برخی تصمیم‌سازان در گذشته با برخی تصمیمات شتابزده غیرکارشناسی و تحمیل مسئولیت‌های غیربیمه‌ای به این صندوق‌ها، چه سهمی در بروز و تعمیق بحران داشته‌اند؟
وی خاطرنشان کرد: ربیعی و صندوق‌های تحت مدیریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز میراث‌دار شرکت‌های متعدد زیاندهی هستند که برخی از آنها به علت مشکلات جدی، هیچ خواهان و خریداری ندارند.
نوربخش گفت: از زمان وزارت ربیعی تا کنون هیچ شرکتی بدون توجیه منطقی به شستا و سایر مجموعه های سرمایه گذاری تابعه وزارت واگذار نشده است و مدیریت بنگاه ها نیز به بهترین وجه انجام می شود. همچنین می دانیم که خروج از بنگاه داری مورد تأکید رئیس جمهور قرار گرفته و در مجموعه شستا نیز این کار با جدیت در حال پیگیری است و به زودی شاهد عرضه سهام شرکت های مختلف شستا و خروج این مجموعه از بنگاه داری خواهیم بود.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: مجموع این دلایل، سبب می‌شود که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار داشته باشیم و درخواست کنیم به ادامه فعالیت این مدیر مردمی و سختکوش و مورد وفاق کارگران، کارفرمایان و بازنشستگان به عنوان شرکای اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی، دوباره رای اعتماد بدهند.

نوشته شده توسط تحریریه در شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱:۰۶ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای تمرکز بر خدمات رسانی به اقشار ضعیت از مهمترین اقدامات وزیر رفاه است بسته هستند
  • 27 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.