دوشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

بازدید خبرنگاران از طرح جامع مالیاتی

بازدید خبرنگاران از طرح جامع مالیاتی

به گزارش جامع خبر(جامع نیوز)روز گذشته دوشنبه ۲۴اردیبهشت ماه خبرنگاران رسانه‌های جمعی از نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی بازدید و در جریان جزئیات فرآیند عملیاتی سامانه‌های متعدد این طرح شامل پورتال اینترنتی خدمات الکترونیکی مؤدیان مالیاتی و پایگاه اطلاعات مؤدیان مالیاتی و سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی قرار گرفتند. درجریان این بازدید و براساس توضیحات سیدمحمدرضا احمدی مدیرکل دفتر امور هماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی، دراین طرح چهار سامانه اطلاعاتی نیز راه‌اندازی شده است. سامانه‌های جست‌وجوی اطلاعات مالیاتی مؤدیان، پالایش و الحاق اطلاعات به پرونده‌های مالیاتی، بررسی و پیگیری تشکیل پرونده مؤدیان شناسایی شده و بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک این چهار سامانه است که دو سامانه آخر به‌منظور شناسایی فراریان مالیاتی به‌کار گرفته می‌شود.
طبق توضیحات مسئولان این طرح هم‌اکنون از طریق منابع اطلاعاتی که به بانک اطلاعاتی مالیاتی کشور متصل شده‌اند فعالیت‌های اقتصادی مردم ثبت می‌شود و درصورتی که شخصی دارای پرونده مالیاتی نباشد و طبق قانون جزو مؤدیان مالیاتی باشد برای وی پرونده تشکیل می‌شود. همچنین در سامانه چهارم که به بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک مربوط می‌شود، گردش مالی بالای ۵ میلیارد تومان در هر سال از طریق حساب‌های بانکی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در صورتی که صاحب حساب از پرداخت مالیات فرار کرده باشد مالیات قانونی دریافت شود. برای بررسی تراکنش‌های بانکی از طریق کد ملی افراد اقدام می‌شود به این معنا که اگر فردی دارای حساب‌های بانکی متعددی باشد مجموع حساب‌ها ملاک عمل قرار می‌گیرد.
در طرح جامع مالیاتی اطلاعات مورد نیاز از طریق سه منبع اصلی شامل سازمان‌ها، پرتال خدمات الکترونیک و سامانه‌های داخل سازمان مالیاتی می‌شود. براساس گفته مسئولان دراین طرح هر مأمور مالیاتی تنها به اطلاعات پرونده‌ای که به وی سپرده شده دسترسی دارد و سایر اطلاعات این بانک محرمانه باقی می‌ماند. برای سال‌جاری دریافت اطلاعات از ۱۰ دستگاه اجرایی برنامه‌ریزی شده است. طبق این برنامه‌ریزی دستگاه‌های سازمان ثبت اسناد، ثبت املاک، بانک مرکزی، گمرک، بورس، وزارت صنعت، شهرداری تهران، وزارت راه و شهرسازی، پست و ثبت شرکت‌ها باید در سال‌جاری اطلاعات به روز خود را دراختیار سازمان مالیاتی قرار دهند.
این درحالی است که به گفته احمدی مدیرکل دفتر امور هماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی از میان این دستگاه‌های اولویت‌دار تنها بخشی از آنها اطلاعات مورد نیاز را ارائه کرده‌اند و برخی همکاری مناسبی نداشته‌اند.
طبق اعلام وی شهرداری تهران، نیروی انتظامی، وزارت راه و شهرسازی دستگاه‌هایی هستند که با طرح جامع مالیاتی همکاری نکرده‌اند. درخصوص اطلاعات حساب‌های بانکی نیز گرچه با تمام بانک‌ها تفاهمنامه همکاری امضا شده و بانک مرکزی مسئول دریافت و ارائه اطلاعات به سازمان مالیاتی است ولی تاکنون به غیر از اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی هنوز موارد مربوط به تراکنش‌های بانکی به دست سازمان امور مالیاتی نرسیده است.
همچنین به گفته احمدی درحالی که طبق قانون وزارت راه و شهرسازی مسئول ایجاد بانک اطلاعاتی خانه‌های خالی و اتصال آن به بانک مالیاتی است ولی پس از گذشت چندین ماه اعلام کرده است که سازمان مالیاتی باید این سامانه را راه‌اندازی کند.
شناسایی خانواده‌ای که ۳۰ هزار خودرو وارد کرده و مالیات ندادند
درهمین زمینه یک مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی از شناسایی خانواده‌ای خبر داد که بدون پرداخت مالیات ۳۰ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد کرده‌اند. غلامرضا قبله‌ای گفت: به کمک سامانه‌های طرح جامع مالیاتی، آن دسته از افرادی که فرارهای مالیاتی داشته‌اند را شناسایی و مالیات آنها را دریافت کرده‌ایم.
وی افزود: بر این اساس، یک خانواده سال گذشته شناسایی شدند که ۳۰ هزار خودرو وارد کرده و یک ریال هم مالیات نداده بودند. به کمک این سامانه آنها شناسایی شده و علاوه بر اخذ مالیات به مراجع قضایی معرفی شدند.
قبله‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، مخالفان طرح جامع مالیاتی را دو گروه دانست و گفت: دسته اول از مزایای این طرح غافل هستند و دسته دوم با قصد و غرض از آن جلوگیری می‌کنند؛ چرا که دانه درشت بوده و مخالف شفاف شدن اطلاعات مالیاتی هستند. این در شرایطی است که همه باید از لایه‌های پنهان اقتصاد خارج شوند
در پایان گفتنی است طرح جامع مالیاتی به‌عنوان برنامه و طرح محوری برنامه تحول اقتصادی، برنامه‌ریزی و در حال اجرا است. در سال۱۳۹۳، سازمان امور مالیاتی کشور با بهره‌گیری از دانش و تخصص مجموعه‌ای از خبرگان و متخصصان درون سازمانی و برون سازمانی و همچنین شرکت‌های مشاوره‌ای داخلی و خارجی، طرح جامع مالیاتی را در قالب پنج مجموعه و ۳۲ پروژه تدوین کرد.

نوشته شده توسط تحریریه در سه شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۹:۲۰ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای بازدید خبرنگاران از طرح جامع مالیاتی بسته هستند
  • 76 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.