دوشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

معاون سازمان مالیاتی:

پیوند زدن مالیات بر ارزش افزوده با مشکل رکود، فرار رو به جلوست

پیوند زدن مالیات بر ارزش افزوده با مشکل رکود، فرار رو به جلوست

جامع خبر(جامع نیوز):معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: اینکه مشکلات اقتصادی و به ویژه تولید را به حوزه مالیات بر ارزش افزوده مرتبط بدانیم، حرفی غیر کارشناسی و فرار رو به جلو از سوی برخی از دستگاه هاست که نتواستند در حوزه ماموریت خود موفق عمل کنند.

به گزارش جامع خبر به نقل از سازمان مالیاتی، «محمد مسیحی» با اشاره به اینکه مالیات ابزار تامین مالی دولت هاست، گفت: اجرای قانون و وصول مالیات امری اجتناب ناپذیر است.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی افزود: چالش های قانونی و اجرایی در قانون مالیات بر ارزش افزوده، کم و بیش در اکثر کشورها دیده می شود اما با این حال این نوع مالیات نوین به شیوه کنونی در ۱۶۰ کشور جهان اجرا می شود.
وی در واکنش به برخی اظهارنظرها که رکود اقتصادی را متاثر از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده می دانند، گفت: این اظهارنظر غیرکارشناسی و فرار رو به جلو از سوی برخی از دستگاه هاست که نتواستند در حوزه ماموریت خود موفق عمل کنند.
مسیحی افزود: مالیات بر ارزش افزوده به رغم برخی مشکلات اجرایی و خلاءهای قانونی، نمی تواند دلیل رکود اقتصادی و تولید باشد بلکه پدیده های ناصوابی نظیر قاچاق کالا، رانت توزیع، غیر رقابتی بودن برخی کالاها و خدمات شرایط تولید و اقتصاد کشور تاثیرگذار است.
وی تصریح کرد: شناسایی بیش از سه هزار شرکت صوری و کاغذی که سیستم کلان اقتصادی کشور را دچار اخلال می کند و در خدمت قاچاق کالا و رانت توزیع و غیر رقابتی کردن اقتصاد بودند، از مزیت های کارکرد شفاف سازی مالیات بر ارزش افزوده است.
مسیحی تاکید کرد: البته نظام مالیاتی نیز باید برای تسهیل در اجرا و کاهش اثرات ناصواب پدیده های مذکور همکاری و تسهیلات بیشتری را برای مودیان فراهم کند که اقدامات دو ساله اخیر در همین راستا بوده است.
معاون سازمان مالیاتی با اشاره به اینکه در قانون مالیات بر ارزش افزوده مصرف کننده نهایی پرداخت کننده مالیات است، گفت: در قالب یک نظام مطلوب اجرایی، فعالان اقتصادی از جمله تولیدکنندگان تنها وظیفه انتقال بار مالی را در طول زنجیره ایجاد ارزش بر عهده دارند و در نهایت بار مالی قانون مالیات بر ارزش افزوده بر عهده مصرف کننده نهایی است.
وی اظهار داشت: مشکلات اجرایی و خلاءهای قانونی مالیات بر ارزش افزوده در قالب لایحه اصلاحی با کسب نظر از تمامی ذینفعان از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین و تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.
مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیرمستقیمی» است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.
در حالی که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران ۹ درصد محاسبه می شود و در لایحه جدید دولت نیز همین نرخ حفظ شده، متوسط نرخ استاندارد این نوع مالیات در کشورهای عضو اتحادیه اروپا حدود ۱۶ درصد برآورد شده است.
رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون های فرعی مجلس به اتمام رسیده و در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی رسیدگی کننده قرار دارد.

نوشته شده توسط تحریریه در سه شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای پیوند زدن مالیات بر ارزش افزوده با مشکل رکود، فرار رو به جلوست بسته هستند
  • 45 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.