جامع خبر(جامع نیوز):بانک مسکن جدیدترین آمار از وضعیت صندوق پس انداز مسکن یکم را منتشر کرد. به گزارش پایگاه خبری جامع خبر به نقل از بانک مسکن-هیبنا، در تازه ترین آمار منتشر شده از سوی این بانک در خصوص آخرین وضعیت صندوق پس انداز مسکن یکم، آخرین برآوردها از تعداد سپرده های افتتاحی، تعداد سپرده […]

جامع خبر(جامع نیوز):بانک مسکن جدیدترین آمار از وضعیت صندوق پس انداز مسکن یکم را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری جامع خبر به نقل از بانک مسکن-هیبنا، در تازه ترین آمار منتشر شده از سوی این بانک در خصوص آخرین وضعیت صندوق پس انداز مسکن یکم، آخرین برآوردها از تعداد سپرده های افتتاحی، تعداد سپرده های زنده، مانده سپرده های زنده، تعداد واحد تسهیلات اعطایی و مبلغ تسهیلات اعطایی اعلام شده است؛ همچنین تعداد واحد تسهیلات اعطایی مسکن به زوجین و مانده اعطایی تسهیلات مسکن زوجین نیز به تفکیک بیان شده است.
بر این اساس، از ابتدای تشکیل صندوق پس انداز مسکن یکم تا پایان هفته اول شهریور ماه سال جاری، مجموعا ۴۹۶ هزار و ۳۱۴ حساب از سوی متقاضیان دریافت تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم در این صندوق افتتاح شده است که نشان دهنده میزان استقبال متقاضیان خانه اولی و همچنین متقاضیان خرید مسکن در بافت های فرسوده از صندوق پس انداز مسکن یکم برای دریافت تسهیلات است.
این در حالی است که آمارها از رشد نزدیک به ۱ درصدی حجم استقبال متقاضیان از سپرده گذاری در این صندوق برای خرید مسکن در پایان هفته اول شهریور ماه نسبت به ابتدای همین هفته(هفته اول شهریورماه سال جاری)خبر می دهد.
این در حالی است که از مجموع حساب های افتتاح شده هم اکنون ۳۵۸ هزار و ۹۴۰ حساب به عنوان حساب زنده شناخته می شوند؛ به این معنا که پس از کسر افرادی که به هر دلیل از سپرده گذاری و دریافت این تسهیلات انصراف داده اند هم اکنون تعداد حساب های زنده (حساب افرادی که در انتظار دریافت تسهیلات هستند و یا دوره سپرده گذاری آن ها به اتمام رسیده و موفق به دریافت تسهیلات شده اند) معادل ۳۵۸ هزار و ۹۴۰ حساب برآورد می شود.
همچنین آمارها نشان می دهد از ابتدای تشکیل صندوق پس انداز مسکن یکم تا پایان هفته اول شهریور ماه سال جاری مجموعا ۶۷ هزار و ۷۴۳ فقره تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به متقاضیان انفرادی و یا زوجین متقاضی دریافت این تسهیلات پرداخت شده است.این در حالی است که تنها طی هفته اول شهریور ماه امسال، همزمان با سررسید موعد دریافت تسهیلات یکم از سوی خانه اولی های سپرده گذار و واجد شرایط ، معادل ۱۲۲۲ فقره تسهیلات یکم پرداخت شده است که نشان دهنده ۱.۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل از آن است.
در مجموع از ابتدای تشکیل صندوق پس انداز مسکن یکم تا پایان هفته اول شهریور ماه سال جاری، بیش از ۵ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات انفرادی و زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است. تسهیلات پرداخت شده از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به لحاظ مبلغ تسهیلات اعطایی ظرف هفته اول شهریور ماه سال جاری در مقایسه با هفته قبل از آن نزدیک به ۲ درصد افزایش داشته است که نشان دهنده پرداخت مبالغ بیشتری از تسهیلات به متقاضیان با فرا رسیدن سررسید دریافت تسهیلات برای تعداد بیشتری از آن ها است. برآوردها از مانده سپرده های زنده در صندوق پس انداز مسکن یکم نشان می دهد تا پایان هفته اول شهریور ماه سال جاری در مجموع بیش از ۷ هزار میلیارد تومان از محل سپرده های موجود در صندوق پس انداز مسکن یکم اندوخته شده است که این مبالغ یکی از مهمترین منابع تامین تسهیلات برای متقاضیان خانه اولی است.
آمارهای ارایه شده از سوی بانک مسکن نشان می دهد از ابتدا تا پایان هفته اول شهریور ماه همچنین ۲۲ هزار و ۸۲۰ فقره تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به زوجین خانه اولی برای خرید مسکن در بافت های فرسوده و یا سایر نقاط شهری پرداخت شده است؛این در حالی است که این میزان در هفته اول شهریور ماه در مقایسه با یک هفته قبل از آن ، ۲.۳ درصد افزایش داشته است. آمارها نشان می دهد هم اکنون مانده تسهیلات اعطایی به زوجین خانه اولی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم معادل حدود ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان است که این میزان نیز در هفته اول شهریور ماه سال جاری در مقایسه با یک هفته قبل از آن معادل ۲.۲ درصد افزایش داشته است.
بر اساس تعداد و روند استقبال سپرده گذاران از صندوق پس انداز مسکن یکم، برآوردها حاکی است میزان سپرده گذاری و همچنین پرداخت تسهیلات به متقاضیان خانه اولی از محل این صندوق به صورت هفتگی رشد صعودی دارد؛ چرا که با گذشت زمان تعداد بیشتری از خانه اولی های سپرده گذار در این صندوق مشمول دریافت تسهیلات خواهند شد.