جامع خبر(جامع نیوز):شرکت های صاحب نام آمازون و Huawei دست در دست هم داده اند تا از Huawei AI Cube که یک بلندگوی هوشمند مجهز به فناوری Amazon Alexa AI به همراه یک روتر۴G پرسرعت است در نمایشگاه امسال IFA در برلین آلمان رونمایی کنند. به نظر میرسد این بلندگو از ویژگی های کاربردی بسیاری […]

جامع خبر(جامع نیوز):شرکت های صاحب نام آمازون و Huawei دست در دست هم داده اند تا از Huawei AI Cube که یک بلندگوی هوشمند مجهز به فناوری Amazon Alexa AI به همراه یک روتر۴G پرسرعت است در نمایشگاه امسال IFA در برلین آلمان رونمایی کنند.
به نظر میرسد این بلندگو از ویژگی های کاربردی بسیاری بهره مند است که توانسته نظر مثبت رسانه های دنیا را به سوی خود جلب کند. Forbes یکی از این رسانه های معتبر است که اولین محصول عرضه شده توسط هواوی به بازار داغ بلندگوهای هوشمند را مورد توجه قرار داده است که در ادامه به بررسی این رسانه از این محصول می پردازیم.

خداحافظ گوگل برای همیشه!

در این بررسی ابتدا روی “عملکرد” و “بازده” متمرکز خواهیم شد چراکه به عنوان یک کاربر همیشه ناراضی از Google Home، این دو امر دغدغه همیشگی من بوده است. بلندگوی هوآوی با هوش مصنوعی خود با نام Huawei AI Cube با بهره گیری از اندازه اسپیکر بزرگ ۴۰۰ میلی متری در کنار دیافراگم آلومینیومی قادر است تا اصواتی با بالاترین کیفیت به همراه باس (صدای بم) قدرتمند برای کاربران پخش کند.

هوآوی همچنین برخی امکانات دیگر صوتی در این دستگاه مانند باس (صدای بم) مجازی، اکولایزر با فاز خطی و کنترل هوشمند سطح بلندی صدا پیش بینی کرده است. کنترل هوشمند سطح بلندی صدا بسیار می تواند مورد توجه باشد چراکه برای همه ما بارهای این مورد پیش آمده است که برای گوش کردن به یک آهنگ که سطح صدای کمی دارد، صدا را زیاد می کنیم ولی وقتی آهنگ بعدی که سطح صدای بلندی دارد پخش می شود، چون ما صدا را برای آهنگ قبل زیاد کرده ایم ناگهان شوک زده می شویم! و این امکان یعنی کنترل هوشمند سطح بلندی صدا اینجا به کار می آید تا با توجه به سطح بلندی صدا به صورت هوشمند با توجه به انتظار ما از میزان بلندی سطح صدا را کنترل کند.

توان بلندگوی هوشمند هواوی ۱۵ وات است که در مقایسه با Google Home با توان ۱۰W می تواند بیس قوی تر و در نهایت صدایی به مراتب بلند تر و با کیفیت تر را ارائه دهد.

این بلندگوی هوشمند همچنین دارای ویژگی تشخیص صدا از راه دور است که به زبان ساده به این معناست که دیگر نیازی نیست با دور شدن از بلندگو حرف های خود را دائماً تکرار کنید تا این دستگاه قادر به تشخیص آنها باشد. بلندگوی هوشمند Google Home دارای ۲ میکروفون است درحالیکه تعداد این بلندگو ها درHuawei AI Cube درست مانند به ۴ عدد می رسد که این ویژگی به طرز چشمگیری در تشخیص بهتر صدا که در بلندگوهای هوشمند از اهمیت خاصی برخوردار است تاثیر گذار است.

از آنجایی که این دستگاه به امکانات هوشمند الکسا نیز مجهز شده است، کاربر این بلندگو امکان دسترسی به بیش از ۴۵ هزار توانمندی هوشمند الکسای آمازون و همچنین توانایی کنترل صدای بیش از ۱۲۰۰۰ نوع دستگاه هوشمند سازگار با پلتفرم الکسا را دارا می باشند.

به گفته ی دانیل راوش، قائم مقام بخش الکسا در شرکت آمازون: “فن آوری تشخیص صدادر حال حاضر توسط میلیون ها کاربر به منظور کنترل خانه های هوشمند خود از طریق بستر Amazon Echo و بلندگو های هوشمند ساخت برندهای مختلف استفاده می شود. ما بی صبرانه منتظریم تا Alexa را به کاربران بیشتری در سراسر جهان معرفی کنیم و به انان در هوشمند تر کردن خانه هایشان کمک کنیم.”

این دستگاه همچنین یک روتر ۴G LTE خانگی هم هست

این دستگاه هوشمند هواوی چیزی به مراتب فراتر از یک بلندگوی هوشمند است چراکه در بخش ارتباطات از G4 پشتیبانی می کند و یک روتر دو بانده تحت هر دو فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز می باشد که تحت WiFi سرعت ارتباط بی سیم آن به ۱۲۰۰ Mbps می رسد با پشتیبانی از آخرین استاندارد WiFi یعنی ۸۰۲.۱۱ac می رسد.

Huawei AI Cube ابتدا در اروپا نزدیک به تعطیلات کریسمس امسال در ۳ رنگ مختلف عرضه خواهد شد. شاید این مناسب ترین زمان برای ورود هواوی به بازار بلندگو های هوشمند باشد چرا که بر مبنای گزارشات تحلیلی Canalys در کمتر از دو سال، بازار بلندگوهای هوشمند در جهان دو برابر خواهد شد و به ۲۲۵ میلیون دستگاه می رسد، و شاید بیشتر مشتریان به دنبال جایگزینی بهتر با قابلیت های کاربردی بیشترنسبت Google home باشند!