یکشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۸

معاون وزیر جهاد کشاورزی: 

ایران جایگاه نخست تولید انار به خود اختصاص داد

ایران جایگاه نخست تولید انار به خود اختصاص داد

جامع خبر(جامع نیوز):با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی جشن شکرگزاری انار در روستای امامزاده شاه سید علی‌اکبر شهرضا برگزار شد.

به گزارش جامع خبر؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جشنواره شکرگزاری انار در روستای امامزاده شاه سید علی‌اکبر شهرضا استان اصفهان گفت: ایران با ۸۰هزار هکتار سطح زیر کشت و تولید سالانه ۷۵۰هزار تن انار، حدود نیمی از سطح زیر کشت و تولید دنیا را در اختیار دارد.
حسین شیرزاد با بیان اینکه متوسط تولید انار کشور ۱۲تن در هر هکتار است، افزود:با توجه به محصول انار افزایش میانگین تولید این محصول حتی تا ۵۰تن می رسد.
وی اشاره به اینکه زمینه مناسب برای پرورش گونه‌های نادر انار در شهرضا وجود دارد، گفت: میانگین تولید انار در کشور ۱۰تا۱۲ هزار تن در سال است و با افزایش میزان تولید انار در شهرضا، میانگین تولید این محصول در کشور به ۱۴تا۱۵ هزار تن افزایش می‌یابد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که پرورش گونه‌های متفاوت انار در شهرستان شهرضا توان اکولوژیک آن را نشان می‌دهد، بیان کرد: با توجه به کیفیت و تولید بالای انار در شهرضا، نخستین تعاونی تولید انارکاران کشوردر شهرضا ایجاد می‌شود و این شهر به عنوان شهرستان پیشتاز و الگوی ایجاد تعاونی تولید انارکاران در سراسر کشور و تأسیس اتحادیه ملی انارکاران در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان این‌که ایجاد تعاونی‌های تخصصی و محصولی یکی از سیاست‌های جدید وزارت جهاد کشاورزی در کشور است، خاطرنشان کرد: نخستین تعاونی تولید انارکاران کشور در شهرضا هویت جدیدی به تولیدکنندگان این محصول می‌دهد و زمینه تأسیس و توسعه کارخانجات صنایع تبدیلی انار را در شهرضا فراهم می‌کند.

شیرزاد با تأکید بر این‌که کشاورزان تولید کننده انار باید حمایت شوند، تصریح کرد: نخستین صندوق توسعه انار کشور در شهرضا تأسیس می‌شود که این اقدام زمینه جذب اعتبارات حمایتی برای این محصول را فراهم می‌کند.

وی انار را از محصولات کلیدی کشور در بحث تولید و صادارت دانست و افزود: شهرضا یکی از ۳۳پهنه رویشگاه انار در کشور است که گونه‌های نادر انواع انار شامل یاقوتی و الماسی در آن وجود دارد.

نوشته شده توسط تحریریه در یکشنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای ایران جایگاه نخست تولید انار به خود اختصاص داد بسته هستند
  • 37 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.