جامع خبر(جامع نیوز):وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای تصویب لوایح FATF اظهار داشت که این آخرین مهلت ما برای پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی است. به گزارش جامع خبر به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات […]

جامع خبر(جامع نیوز):وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای تصویب لوایح FATF اظهار داشت که این آخرین مهلت ما برای پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی است.

به گزارش جامع خبر به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از پایان مهلت تعیین شده توسط گروه ویژه اقدام مالی اف.ای.تی.اف (FATF)، به صورت خودکار وارد بلک لیست می‌شویم، گفت: برای خروج از بلک لیست باید «برنامه اقدام» بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت‌تری در آن مطرح شود.

دژپسند، درباره مهلت چهار ماهه به ایران برای تصویب لوایح اف.ای.تی.اف، گفت: در بحث اف.ای.تی.اف ما چندین بار درخواست تمدید کردیم که موافقت کردند، اما این بار به ما هشدار دادند که این آخرین مهلت است و دیگر قابل تمدید نیست.

وی با بیان اینکه زمان واقعی ما برای تعیین تکلیف این موضوع کمتر از چهار ماه است، افزود: یک ماه پیش از اجلاس اصلی، نشست مقدماتی تشکیل می شود که ما باید گزارشی از کار را قبل از اجلاس مقدماتی ارایه کنیم تا در آنجا بررسی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: ما در حال حاضر تلاش های خود را انجام داده، گزارش ها را ارایه و جلسات را برگزار می کنیم تا به‌گونه ای عمل شود که مشکلی رخ ندهد.

وی درباره تاخیر در تصویب لوایح مربوط به اف.ای.تی.اف، گفت: آیین‌نامه قانون مبارزه با پولشویی در ۱۵۸ ماده تنظیم و سیر آن طی شده به طوری که پس از تصویب شورای عالی مقابله با پولشویی، این آیین‌نامه به تایید رئیس قوه قضاییه و سپس به تصویب دولت رسیده است که این قانون، کمک زیادی کرده و بسیاری از بندهای «برنامه اقدام» را پوشش داده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: همچنین آیین‌نامه مرکز مستقل اطلاعات مالی نیز تصویب شده است.

وی ادامه داد: اکنون ۲ لایحه پالرمو و سی.اف.تی باقی مانده که در حال طی مراحل آن هستیم که امیدواریم به جمع بندی برسیم.

گفتنی است، “گروه ویژه اقدام مالی” در ۲۶ مهرماه برای ششمین بار با تعلیق موقتی اقدامات تقابلی علیه ایران موافقت کرد. این نهاد بین المللی می گوید برای آخرین بار به کشورمان چهار ماه دیگر فرصت داده تا تکلیف خود را در قبال دو لایحه باقی مانده از چهار لایحه مبتنی بر توصیه های گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی مشخص کند.

این گزارش حاکی است، وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود، درباره سرانجام شرکت هپکو نیز گفت: مشکل این کارخانه درباره سهامدار اصلی بود که ما زمینه انتقال سهام را فراهم کردیم و خوشبختانه این کارخانه با شیوه جدید در حال فعالیت بوده و مشکلات بانکی آن برطرف شده است.

دژپسند با بیان اینکه موضوع شرکت “آذراب” با هپکو متفاوت است، اضافه کرد: در آخرین جلسه‌ای که هفته گذشته برگزار شد بخشی از مشکلات برطرف و بخشی نیز در حال رفع شدن است و موضوع روی روال قرار گرفته است که معتقدم بزودی همه مشکلات آن رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: ما برای آذراب حتی مشکل تقاضا نیز نداریم زیرا قراردادهای خیلی خوبی دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره کاهش شاخص بورس در هفته گذشته نیز گفت: روز گذشته معاملات بورس، دوباره بخشی از کاهش هفته قبل این بازار جبران شد؛ بورس همین شرایط را دارد و خوشبختانه مدیریت می شود.

دژپسند با بیان اینکه نوع کار بورس همین است، اضافه کرد: شرایط، میزان عرضه و تقاضا و نوع ریسک، عواملی به شمار می روند که بر بورس تاثیر گذار هستند.

وی یادآور شد: اکنون اتفاق خاصی که بگوییم در حال رخ دادن بوده و موجب نوسان بورس شود، وجود ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: به منظور رونق بیشتر بورس، در صدد هستیم که در دولت آیین‌نامه مربوط به معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی‌ دارایی شرکت ها هر چه سریع تر به تصویب برسد.

دژپسند اضافه کرد: بدین ترتیب شرکت‌های بورس در صورت تجدید ارزیابی دارایی‌ها، از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی درباره صدور مجوز صادرات برای صادرکنندگانی که ارز خود را باز نگردانده‌اند، گفت: صدور مجوز صادرات، دارای روال خود است.

دژپسند با بیان اینکه به دنبال توسعه صادرات غیر نفتی هستیم، افزود: می خواهیم صادرات غیر نفتی هر چه بیشتر افزایش یابد و به همین منظور سعی می‌کنیم از اعمال محدودیت بر روی صادرات غیر نفتی خودداری کنیم.