جامع خبر(جامع نیوز):رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: بخش ‌خصوصی و دولت عمان در زمینه افزایش حجم تبادل گردشگر میان دو کشور با مسئولان کشورمان به یک توافق هشت بندی دست یافتند. حرمت‌ الله رفیعی در نشستی خبری با اشاره به سفر هیات ۶۰ نفره مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی […]

جامع خبر(جامع نیوز):رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: بخش ‌خصوصی و دولت عمان در زمینه افزایش حجم تبادل گردشگر میان دو کشور با مسئولان کشورمان به یک توافق هشت بندی دست یافتند.

حرمت‌ الله رفیعی در نشستی خبری با اشاره به سفر هیات ۶۰ نفره مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی گردشگری ایران افزود: عمان در حال حاضر جایگزین همه کشورهای “گردشگر فرست” اروپایی در بازار گردشگری ایران شده است، به ‌طوری‌که از سال گذشته تاکنون، تعداد کل توریست‌های عمانی وارد شده به ایران از مجموع توریست‌های اروپایی فراتر رفته است.
وی با بیان این که، سال گذشته حدود ۳۰ هزار گردشگر از عمان به ایران سفر کردند که از کل ۲۶ هزار گردشگر اروپایی بیشتر بود گفت: در شش ماهه نخست سال جاری تعداد گردشگران عمانی وارد شده به ایران به حدود ۵۰ هزار نفر رسیده است.
رفیعی افزود: در حال حاضر تعداد پروازها میان ایران و عمان ۱۰ برابر شده و به ۴۰ پرواز در هفته رسیده است که عمدتا از طریق دو خط هوایی عمان انجام می شود که مقصد اصلی شهروندان عمانی شهرهای مشهد، قم، شیراز و برخی شهرهای شمالی کشور است.
نماینده بخش خصوصی بازار گردشگری ایران اظهار داشت: در جریان سفر هیات ایرانی به عمان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه ۱۹ مدیر و کارشناس این وزارتخانه حضور داشتند و موفق شدند بعد از نشست‌های دوجانبه به یک توافق ۸ بندی با دولت و بخش خصوصی گردشگری عمان دست پیدا کنند.
وی گفت: اولین خواسته فعالان بازار گردشگری ایران از مقامات عمانی در این سفر،‌ “لغو روادید برای گردشگران ایرانی” همچون اقدامی که سال گذشته ایران برای توریست‌های عمانی انجام داد، بود.
رفیعی افزود: این خواسته مورد موافقت نماینده دولت عمان قرار گرفت و مقرر شد اقدامات و هماهنگی‌های بعدی برای لغو روادید انجام شود.
وی گفت: دومین خواسته ما “کاهش معطلی و زمان حضور گردشگران ایرانی در فرودگاه‌های عمان» بود که رفع این مساله می‌ تواند به افزایش سفر ایرانی‌ها به عمان کمک کند.
وی تصریح کرد: الحاق ایران به لیست کشورهای مورد تایید دولت عمان برای ارائه خدمات گردشگری سلامت به شهروندان عمانی نیز یکی دیگر از مطالبات جدی بخش خصوصی ایران از دولت این کشور بود.
رفیعی با اشاره به اینکه، کیفیت و بهای انواع خدمات پزشکی و بیمارستانی مراکز سلامت در ایران به مراتب بیشتر و بهتر از سطح برخی کشورها در لیست هفت‌گانه عمان است گفت: در حال حاضر دولت عمان، بیمارستان‌های هفت کشور از جمله هند را برای اعزام بیماران عمانی به رسمیت می‌ شناسد و در صورتی که گردشگران سلامت عمانی به این هفت کشور سفر کنند از یارانه پزشکی دولتی بهره ‌مند می‌شوند.
وی با تاکید بر این که، کشور ایران قرار است به لیست گردشگری سلامت عمان اضافه شود افزود: در توافقی دیگر مقرر شد بخش‌ خصوصی دو کشور در حوزه خدمات گردشگری، بسته مشترک به گردشگران خارجی ارائه کنند.
رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: با ارایه این بسته بخشی از هشت میلیون گردشگر خارجی که سالانه به عمان سفر می‌کنند از این طریق روزهایی از سفر خود را در ایران سپری خواهند کرد.
وی افزود: با اجرای این توافق سهم بازار گردشگری ایران با همکاری مشترک با فعالان گردشگری عمان، از بازار گردشگری خارجی افزایش پیدا می ‌کند.
وی در پایان گفت: همچنین مقرر شد دولت عمان به کمک بخش خصوصی این کشور، هزینه‌های سفرهای ترانزیتی گردشگران ایرانی در مقایسه با دیگر کشورها را کاهش دهد تا فرودگاه‌های عمان به ‌عنوان مقصد ترانزیتی ایرانی‌ها جایگزین فرودگاه دبی و استانبول شود.