جامع خبر(جامع نیوز):معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی با بیان این نکته که ضریب نفوذ بیمه های زندگی در کشور ۰.۳۵ درصد و سهم آن از کل پورتفوی بیمه صنعت بیمه، ۱۴ درصد است اعلام کرد که بر اساس قانون برنامه توسعه، این سهم تا پایان برنامه، باید به بالای ۲۰ درصد برسد. به گزارش […]

جامع خبر(جامع نیوز):معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی با بیان این نکته که ضریب نفوذ بیمه های زندگی در کشور ۰.۳۵ درصد و سهم آن از کل پورتفوی بیمه صنعت بیمه، ۱۴ درصد است اعلام کرد که بر اساس قانون برنامه توسعه، این سهم تا پایان برنامه، باید به بالای ۲۰ درصد برسد.

به گزارش پایگاه خبری جامع خبررحیم مصدق در جمع خبرنگاران، ایفای نقش در توسعه اقتصادی را از مهم ترین ویژگی های بیمه های بازرگانی خواند و افزود: بیمه های زندگی، حق بیمه ها را به صورت جزء به جزء دریافت و با سرمایه گذاری در زمینه های مختلف، باعث رشد و توسعه اقتصادی کشور می شوند.

وی با تاکید بر این نکته که ضریب درصد سهم بیمه های زندگی باید نسبت به سال نخست برنامه، ۵۰ درصد بیشتر شود، اضافه کرد: رسیدن سهم بیمه های زندگی به بالای ۲۰ درصد کل پورتفوی صنعت بیمه، کار سختی است که یکی از این کارهای انجام شده در این راستا، تفکیک سرمایه گذاری ذخایر ریاضی از سایر سرمایه گذاری های شرکت های بیمه است.

معاون بیمه مرکزی با اشاره به این نکته قبلا کل ذخایر شرکت های بیمه یکجا سرمایه گذاری می شد، ادامه داد: در آیین نامه جدید سرمایه گذاری، سرمایه گذاری ذخایر ریاضی از سایر ذخایر جدا شد تا این ذخایر در سرمایه گذاری های بلندمدت به کار گرفته شود و بدین ترتیب بازدهی این منابع افزایش یابد.

وی با بیان این نکته که تا پیش از این، شرکت های بیمه در بخش سپرده های بانکی نیز محدودیت سقف نداشتند، اضافه کرد: گرچه این کار ریسک پایینی داشت ولی در بلندمدت سود کمی را به همراه داشت به همین دلیل، بیمه مرکزی هم اکنون برای سپرده گذاری در نظام بانکی، سقف تعیین کرده است.

به گفته مصدق، قبلا برخی از سشرکت های بیمه از محل برخی ذخایر، دارایی های ثابت برای خود خریداری می کردند ولی اکنون خرید دارایی ثابت فقط از محل حقوق صاحبان سهام، مجاز شناخته می شود زیرا ذخایر بیمه ای از آن بیمه گزاران است و این ذخایر باید در بورس، پروژه های ساختمانی و سپرده های بانکی سرمایه گذاری شود.

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی با تاکید بر این نکته که در کنار تنوع بخشی به سرمایه گذاری ها، ریسک سرمایه گذاری را هم کاهش داده ایم، اضافه کرد: بر این اساس، یک شرکت بیمه نمی تواند همه منابع جمع آوری شده را در یک بانک سپرده گذاری کند به عبارت دیگر، سقف سپرده گذاری در یک بانک حداکثر یک سوم کل منابع در نظر گرفته شده است و این منابع باید در بانک های مختلف، سپرده گذاری شود.

وی بازنگری و اصلاح مقررات مربوط به جذب نمایندگان بیمه زندگی را از دیگر اقدامات بیمه مرکزی خواند و اظهار داشت: بر این اساس، هر فردی می تواند در کنار دیگر کارهای خود، به عنوان نماینده فروش بیمه های زندگی نیز فعالیت کند.

مصدق تاکید کرد: امکان ورود شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در فروش انواع بیمه نامه و به ویژه بیمه های زندگی در قالب کارگزاری های برخط از دیگر اقدامات انجام شده از سوی بیمه مرکزی است که در این راستا، هم کارگزاری های موجود و هم شرکت های دانش بنیان می توانند درخواست های خود را برای اخذ مجوز کارگزاری برخط به بیمه مرکزی ارسال کنند که تاکنون بیش از ۴۰ درخواست دریافت و در حال رسیدگی است.

وی پرداخت وام از محل ذخایر ریاضی با حداقل تشریفات قانونی از دیگر اقدامات انجام شده برای کاهش بازخریدی در این بیمه ها است که باعث شده است تا نسبت بازخریدی در بیمه های زندگی با جذاب شدن این پوشش ها به حدود سه درصد برسد.

معاون بیمه مرکزی در عین حال صدور مجوز برای اتصال پوشش های بیمه های زندگی به واحدهای سرمایه گذاری از دیگر اقدامات انجام شده است که بر این اساس، ذخایر ریاضی بیمه نامه به خرید واحدهای سرمایه گذاری اختصاص می یابد تا هم تنوع در سرمایه گذاری منابع این پوشش ها افزایش یابد و هم بیمه گزار به صورت روزانه بتواند ارزش روز واحد سرمایه گذاری خود را مشاهده کند.

وی همچنین با اظهار امیدواری نسبت به طی مراحل نهایی آغاز فعالیت صندوق بیمه حوادث طبیعی، گفت: با شروع فعالیت این صندوق، در فاز نخست تمام منازل مسکونی در کشور در مقابل حوادث طبیعی تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت که در این صورت هم ضریب اطمینان مردم افزایش خواهد یافت و هم ضریب نفوذ بیمه بالا خواهد رفت.

به گفته مصدق، این قانون در فاز بعدی امکان تسری به واحدهای تجاری سراسر کشور را هم خواهد داشت.