سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹

برترین قاری قرآنی توسط مردم انتخاب می شود

جامع خبر(جامع نیوز):دبیر چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی از برگزاری مرحله فینال فینالیست‌های این جشنواره با عنوان «فجر تلاوت» ۲۰ دی ماه دربرج میلادخبر داد و گفت:‌ برترین قاری قرآنی توسط مردم انتخاب می‌شود.
نشست خبری چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی که باحضورحمیدرضا نقاشیان ریاست جشنواره،جعفری دبیرجشنواره .موسوی بلده وذولفقاری (مسءول دالقرآن بسیج مستضعفین)برگزارشد گفت: جشنواره تلاوت‌های مجلسی با هدف تقویت بنیه جلسات قرآنی کشور و ایجاد شور و نشاط بیشتر در جلسات شکل گرفته و در برنامه‌ای پنج‌ساله برای پیش‌برد اهداف جشنواره مد نظر قرار گرفت که طبق آن مقررشد تا پس از برگزاری چند دوره از جشنواره در تهران، بتوانیم آن را به صورت فراگیر در سایر شهرستان‌ها و استان‌های کشور نیز برگزار کنیم.
دبیر چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره از سال ۹۴ در محل حسینیه صاحب‌الزمانی آغاز شد، تصریح کرد: جشنواره تلاوت‌های مجلسی ابتدا در سطح شهر تهران و سپس، پس از برگزاری ۱۰ دوره از جشنواره، سطح آن به شهرستان‌های استان تهران و سپس طی دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم جشنواره به همین منوال استان‌های بیشتری در جشنواره شرکت کردند تا اینکه در دوره سیزدهم تعداد ۱۶ استان وارد رقابت‌های جشنواره شدند.
وی ادامه داد: در دوره چهاردهم شماری نیز به جمع دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره اضافه شده و تصمیم بر این شد تا جشنواره به صورت سراسری در کل کشور برگزار شود که به همین منظور مراحل سه‌گانه‌ شهرستانی، استانی و کشوری جهت برگزاری جشنواره در نظر گرفته شد.
دبیر چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی با اشاره به اینکه بیش از ۶۳ شهر کشور در مرحله شهرستانی جشنواره شرکت داشتند که متولیان برگزاری مرحله مقدماتی استانی بودند، افزود: در تمامی مراحل برگزاری جشنواره که به شکل کاملا مردمی برگزار می‌شود، رأی مردم و اعلام نظر ایشان بیشترین حد دخالت در انتخاب نفرات برتر را داشته است؛ چراکه مردمی بودن جشنواره مهمترین نکته‌ای است که در برگزاری جشنواره بدان توجه داشته‌ایم.
دبیر چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی گفت: مرحله کشوری جشنواره طی روزهای پنجم و ششم دی‌ماه سال جاری در پنج منطقه استان تهران شامل شهرستان‌های شهریار، رباط‌کریم، پاکدشت، دماوند و اسلامشهر برگزار شد.

دبیر چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی با اشاره به اینکه رتبه‌های برتر در هر منطقه از مرحله کشوری به مرحله فینال فینالست‌های جشنواره با عنوان «فجر تلاوت» راه پیدا خواهند کرد، اظهار کرد: در این مرحله که با حضور پنج نفر از برگزیدگان مرحله کشوری برگزار می‌شود، قاری برتر سال جمهوری اسلامی ایران از دیدگاه مردمی انتخاب خواهد شد.
جعفری با بیان اینکه جشنواره فجر تلاوت طی روز ۲۰ دی‌ماه سال جاری در محل سالن‌ همایش‌های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد، افزود: جشنواره چهاردهم دارای ویژگی‌های منحصربفردی است. طی برگزاری آن سعی بر این داشتیم تا از فن‌آوری روز جهت جذب مردم بهره‌گیری کنیم که به همین منظور نیز یک کد دستوری از یک سامانه با نشانی #۳۰۱۱۴*۶۶۵۵* در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته تا به راحتی در جشنواره شرکت کنند.
وی با بیان اینکه تعداد افرادی که از طریف کد دستوری در جشنواره شرکت داشته‌اند بسیار چشمگیر بوده و در حال جذب مخاطب میلیونی جهت انتخاب برترین قاری سال جمهوری اسلامی هستیم، تصریح کرد: تاکنون اتفاق میلیونی در حوزه قرآنی کشور رخ نداده است که این امر نشان‌دهنده این است که مردم ما علاقه‌ ویژه‌ای به قرآن کریم دارند.
وی با بیان اینکه در جشنواره امسال بخش نظارت هنری و مردمی نیز وجود دارد، افزود: در این حوزه تلاش کردیم تا با هر یک از اقشار مختلف هنری و مردمی جامعه از جامعه پزشکی، ادبی، هنری و … ارتباط برقرار کنیم که در این راستا نیز از وجود نمایندگان این بخش‌های در جشنواره فجر تلاوت بهره خواهیم برد.
وی اظهار داشت: در جشنواره فجر تلاوت امسال برای اولین بار از جامعه هنرمندان حوزه موسیقی جهت تشکیل یک ساختار جدید برای ایجاد یک نوع موسیقی مطهر هستیم تا معرف زوایای موضوعی قرآن کریم باشد. همچنین، از مجریان هنرمند مشهور کشور که چهره‌های عامی‌تری نسبت به مجریان خاص قرآنی هستند، در جشنواره بهره خواهیم برد. حضور میهمانان ویژه از تمامی اقشار و اصناف مختلف فرهنگی، ادبی، پزشکی، مهندسی و … نیز از دیگر ویژگی‌های جشنواره امسال است.

همچنین، در ادامه این نشست خبری نیز سیدمحسن موسوی‌بلده، مدرس و پیشکسوت قرآنی کشور در پاسخ به این سؤال که چرا به جای پرداختن صرف به امر تلاوت، کمتر به موضوعاتی مانند فهم و عمل به قرآن پرداخته‌ایم، گفت: اینکه موضوع تلاوت را کنار بگذاریم و تنها به فهم قرآن و موضوعاتی مانند عمل به قرآن و … بپردازیم، کمر تلاوت در کشور را می‌شکند.
وی افزود: هدف از تلاوت قرآن برای مردم که به دستور و اراده پیامبر اکرم(ص) انجام شد، برای این بود که مردم به قرآن جذب شوند. وقتی نور قرآن از طریق تلاوت آن که به عنوان یک عامل هنری بر دل مردم بنشیند، زمینه جذب به کلام الهی و در ادامه، درک و عمل بدان نیز فراهم می‌شود.

نقاشیان ریاست جشنواره گفت:چهاردهمین جشنواره تلاوت مجلسی با عنوان جشنواره فجر تلاوت با رویکرد انتخاب برترین قاری مجلسی و مردمی کشور از اواسط مهرماه آغاز شده تا اواسط بهمن‌ماه سال جاری با حضور برترین قاریان استان‌های مختلف کشور در سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و فینال برپا خواهد شد.

در این دوره از جشنواره که در سطح ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود، نمایندگان استان‌های مختلف طی پنج مرحله نیمه‌نهایی گردهم جمع می‌شوند که در نهایت نیز از بین افراد راه‌یافته به این مرحله، تعداد شش نفر به عنوان فینالیست‌ به مرحله پایانی جشنواره فجر تلاوت راه پیدا خواهند کرد.

تمامی مراحل مقدماتی و نیمه‌نهایی این دوره از جشنواره تلاوت‌های مجلسی در شهرها و مناطق محروم این استان‌ها برگزار و هیچ یک از مراحل مختلف در مراکز استان‌ها و شهرهای پرجمعیت برگزار نخواهد شد.

نوشته شده توسط تحریریه در چهارشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۳:۰۰ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای برترین قاری قرآنی توسط مردم انتخاب می شود بسته هستند
  • 4 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.