سه شنبه, ۱۷ تیر ۱۳۹۹

رییس کل بیمه مرکزی: مرکز ملی ریسک در کشور تاسیس می‌شود

جامع خبر(جامع نیوز): رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: اساسنامه مرکز ملی ریسک که نهادی کاملا خصوصی است، تدوین شده که تاسیس آن، اقدام مثبتی برای کشور خواهد بود.
به گزارش پایگاه خبری جامع خبر، غلامرضا سلیمانی روز سه‌شنبه در دهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: بیمه به عنوان یکی از ارکان مثلث نهاد مالی بانک و بورس می‌تواند اثر مثبتی در فضای کسب و کار کشور داشته باشد.

وی بیمه را مدل ریسک خواند و افزود: مدل ریسک در همه فضاهای کسب و کار وجود دارد. امسال مصوبه‌ای داشتیم که مرکز ملی ریسک در کشور ایجاد کنیم، چرا که بیمه متولی اصلی ریسک به شمار می‌رود.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه عمده شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی هستند، تصریح کرد: از میان ۳۲شرکت بیمه‌ای تنها شرکت بیمه ایران دولتی و ۳۱شرکت دیگر خصوصی هستند است. اصلاح ساختار بیمه و حذف تعرفه‌ها نیز به خصوصی سازی صنعت بیمه کمک می‌کند.

وی صنعت بیمه ایران را محدود و کوچک عنوان کرد و گفت: یکی از بزرگترین ویژگی‌های بیمه، جمع‌آوری پول‌های خرد مردم است و به همین دلیل وقتی می خواهند نقدینگی بازار را جمع کنند، از پول‌های خرد مردم برای انجام کارهای بزرگ استفاده می‌کنند.

سلیمانی تصریح کرد: معمولا شرکت‌های بیمه‌ای بانک درست می‌کنند؛ چون آن‌ها ابتدا پول می‌گیرند که این فرصتی برای سرمایه‌گذاری است. تفاوت سرمایه‌گذاری بیمه این است که بنگاه‌داری نمی‌کند، بلکه در بازار سهام و سپرده های بانکی به عنوان سهامدار زیر ۱۰درصد سرمایه گذاری می‌کند تا هر زمان خسارت اتفاق افتاد بتواند از آن استفاده کند.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه اکنون در ایران حدود ۶۰هزار میلیارد تومان پول مردم را از طریق بیمه‌گذاران جمع‌آوری می‌کنیم، افزود: در ازای این هزینه، حدود ۵۰۰میلیارد دلار تعهد داریم که مقداری از آن غیرطبیعی است؛ چون باید نسبتی میان حق بیمه و میزان ریسک پذیرفته شده وجود داشته باشد.

وی عدم تناسب میان حق بیمه و میزان ریسک پذیرفته شده را به دلیل شرایط تحریم دانست و افزود: پس از اعلام تحریم‌ها از طرف آمریکا، شرکت‌های بیمه‌ای از تمام بخش‌های جهان اعلام لغو قرارداد کردند و مجبور شدیم تمام این تعهدات را در کشور پوشش دهیم.

سلیمانی با اشاره به صندوق بیمه خسارت حوادث طبیعی توضیح داد: در کشورهای جهان همچون آمریکا که حادثه‌خیز است، صندوق‌هایی تاسیس کرده‌اند. ما در ایران این چارچوب را تنظیم کرده‌ایم و مجلس آن را تصویب کرده است.

وی گفت: با توجه به اینکه کشورما در منطقه حادثه‌خیزی قرار دارد و واحدهای تجاری و مسکونی تحت ریسک هستند. برای این منظور صندوق بیمه خسارت حوادث طبیعی، ایجاد و در دولت تصویب شده است.

سلیمانی ادامه داد: این طرح برای تایید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شده و تا قبل از پایان سال ۹۹مصوبه شورای نگهبان و مجلس را خواهیم داشت. بنابراین سال ۹۹این بیمه اجرایی می‌شود.

این مقام مسوول با بیان اینکه این نوع بیمه، بیمه ای پایه برای ساختمان است، افزود: تمام واحدهای مسکونی روستاها و شهرها تحت پوشش بیمه پایه برای حوادث طبیعی قرار می‌گیرند.

سلیمانی ادامه داد: در این مرحله برای کلیه واحدهای مسکونی سقف ۳۰میلیون تومان پرداختی از طرف صندوق و شرکت های بیمه ای در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: یعنی با پرداخت ۱۲۰هزار تومان برای هر سال که ۶۰هزار تومان توسط دولت و ۶۰هزار تومان توسط مردم پرداخت می‌شود و در مقابل ۳۰میلیون تومان در مقابل حوادث بیمه می‌شود.

نوشته شده توسط تحریریه در سه شنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱:۱۲ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای رییس کل بیمه مرکزی: مرکز ملی ریسک در کشور تاسیس می‌شود بسته هستند
  • 2 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.