یک فعال صنعت لوازم خانگی ضمن برشمردن مشکلات تولیدکنندگان این صنعت، افزایش تقاضا برای خرید لوازم خانگی تقلبی و قاچاق را یک چالش اساسی برای فعالان این بخش بیان کرد. گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «احسان فدایی» فعال صنعت لوازم خانگی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون آخرین شرایط تولیدکنندگان این حوزه اظهار […]

یک فعال صنعت لوازم خانگی ضمن برشمردن مشکلات تولیدکنندگان این صنعت، افزایش تقاضا برای خرید لوازم خانگی تقلبی و قاچاق را یک چالش اساسی برای فعالان این بخش بیان کرد.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «احسان فدایی» فعال صنعت لوازم خانگی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون آخرین شرایط تولیدکنندگان این حوزه اظهار داشت: متاسفانه به دلیل حاکم بودن مولفه‌های خاصی همچون تداوم رکود بر بازار لوازم خانگی و به تبع آن عدم تعادل عرضه و تقاضا، افزایش نرخ ارز، رشد دستمزد و بیمه کارگران در سال ۱۴۰۱ و در آخر محاسبه نرخ محاسبه حقوق ورودی برخی از قطعات مورد نیاز برای تولید برخی از اقلام لوازم خانگی باعث شده است که بسیاری از تولیدکنندگان این حوزه در تنگنا جدی قرار گیرند.

این کارشناس صنعت لوازم خانگی همچنین در مورد کاهش تولید برخی از اقلام لوازم خانگی گفت: متاسفانه این اصل شامل حال کالا‌هایی شده است که تولید آن وابستگی شدیدی به واردات برخی از قطعات از خارج کشور دارد؛ تلویزیون از جمله کالا‌هایی است که ۷۵ تا ۸۰ درصد قیمت تمام شده آن متعلق به قطعاتی است که از طریق واردات تامین می‌شود.

وی بازگشت مجدد اجناس فیک و قاچاق لوازم خانگی به بازار را از دیگر چالش و موانع مهم برای تولیدکنندگان این حوزه برشمرد و خاطر نشان کرد: مضاف بر چالش‌های مذکور، مطمئنا وقوع چنین مسئله‌ای مشکلات تولیدکنندگان این حوزه را بیش از پیش دو چندان خواهد کرد چرا که این اجناس به دلیل عدم پرداخت حقوق و عوارض گمرکی با قیمت بسیار پایینی روانه بازار شده و به تبع مصرف‌کنندگان نیز تمایل بیشتری برای خرید آن خواهند داشت.

فدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره قیمت محصولات برودتی درآستانه فصل تابستان به عنوان یکی از اقلام پر مصرف و در عین حال پر فروش صنعت لوازم خانگی گفت: در خصوص این گونه محصولات ما شاهد ۲ بخش مجزا آبی و گازی هستیم؛ در بخش نخست و سنتی محصولات سیستم‌های برودتی، به دلیل مشکلات عدیده ناشی از کمبود منابع آبی و تشدید خشکسالی کشور شاهد روند کاهشی مصرف این دست محصولا سرمایشی هستیم.

این فعال صنعت لوازم خانگی همچنین درباره سیستم‌های برودتی گازی نیز اظهار داشت: همزمان با کاهش مصرف کولر‌های آبی، اقدامات مهمی در راستای تولید و منوتاژ قطعات مهم کولر‌های گازی کردند، اما متاسفانه به دلیل فقدان کیفیت حداقلی این قطعات، تولیدکنندگان داخلی این محصولات موفق به خود کفایی در تولید این کالا نداشته‌اند.

وی در پایان تاکید کرد: متاسفانه بخش اعظمی از کولر‌های گازی موجود در بازار توسط شرکت‌های غیر رسمی وارد و یا به شکل قاچاق از طریق استان‌های مرزی روانه بازار می‌شود؛ علاوه بر این مسائل نوسان نرخ ارز و تغییر حقوق گمرکی واردات کالا و قطعات مورد نیاز برای مونتاژ محصولات لوازم خانگی چندان بر این موشوع بی اثر نبوده و مطمئنا این امر باعث افزایش قیمت حداقی کولر‌های گازی در آستانه آغاز فصل خواهد شد.