سهم حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری‌ها از عوارض ارزش افزوده سال جاری
سهم حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری‌ها از عوارض ارزش افزوده سال جاری

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشست مشترک با اعضای شورای شهر تهران، از افزایش قابل توجه و سهم حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری‌ها از عوارض ارزش افزوده دریافتی در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته سهم شهرداری‌ها و دهیاری ها از این محل حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان بود. به گزارش […]

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشست مشترک با اعضای شورای شهر تهران، از افزایش قابل توجه و سهم حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری‌ها از عوارض ارزش افزوده دریافتی در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته سهم شهرداری‌ها و دهیاری ها از این محل حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان بود.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، در نشست مشترک با اعضای شورای شهر تهران گزارشی از آخرین وضعیت عملکردی نظام مالیاتی، دستاوردهای حاصله و برنامه های در حال اجرا ارایه کرد. وی با بیان اینکه درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در بودجه سال جاری، رقمی معادل ۴۵۴ هزار میلیارد تومان است، گفت: این میزان درآمد مالیاتی رشد حدود ۶۱ درصدی نسبت به بودجه مصوب سال گذشته و رشد حدود ۵۰ درصدی نسبت به عملکرد سال گذشته را نشان می دهد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: در چهار ماهه نخست امسال، رقمی معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان عوارض وصول شده که به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص می یابد و پیش بینی می شود تا پایان امسال، در مجموع حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان عوارض وصولی به حساب شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور واریز شود.

دکتر منظور، در صحن رسمی شورای شهر تهران، اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را یکی از محورهای مهم برنامه هوشمندسازی نظام مالیاتی و از برنامه های تحولی در دولت مردمی سیزدهم عنوان کرد و گفت: سامانه مودیان هم اکنون آماده بهره برداری است و به زودی مودیان مالیاتی برای اجرای فراگیر این قانون فراخوان خواهند شد.

وی تصریح کرد: با اجرای این قانون، فعالان اقتصادی باید از پایانه های فروشگاهی استفاده کرده و یا صندوق‌های فروش خود را به نرم افزار و سخت افزار استاندارد و مورد تایید سازمان تجهیز نموده و نسبت به صدور صورتحساب الکترونیکی اقدام نمایند. این صورتحساب ها در کارپوشه مودیان ثبت و ذخیره خواهد شد و در نهایت مبنای محاسبه مالیات عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده قرار خواهد گرفت.

دکتر منظور، همچنین در این نشست، به دو تکلیف مهم سازمان امور مالیاتی کشور اشاره کرد و گفت: اجرای قانون مالیات بر خانه های لوکس و خانه های خالی، مستلزم همکاری هرچه بیشتر شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی است.

وی در بخشی از سخنان خود از رئیس شورای شهر تهران خواست تا به عنوان هماهنگ کننده سیاست ها در حوزه کلان شهرها، زمینه ای را فراهم نماید تا شهرداری ها اطلاعات دقیق خانه ها و باغ ویلاهای گران قیمت را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه سخنان خود پیشنهاداتی را جهت اجرا مطرح کرد و گفت: ارسال اطلاعات برخط اراضی بایر، ارسال برخط اطلاعات پروانه های ساختمانی و پایان کار، نام گذاری طرح ها و پروژه‌های عمرانی و نصب تابلو حول محور مالیات در راستای توسعه فرهنگ مالیاتی، مشارکت در تدوین پیش نویس اصلاح قانون مالیات ها در زمینه املاک، مستغلات و خانه های خالی و واگذاری آن به شهرداری ها در راستای سند تحول دولت مردمی، ارسال اطلاعات واحدهای مسکونی تجاری، ویلا و باغ ویلا به سازمان امور مالیاتی به منظور شناسایی خانه های لوکس و نهایتا افزایش تعامل و همکاری بیشتر بین اعضای کمیسیون املاک موضوع ماده ۶۴ قانون مالیات های مستقیم و تسهیل امور سازمان امور مالیاتی در زمینه تعیین ارزش معاملاتی املاک، از جمله مواردی است که پیشنهاد می شود با مشارکت و همکاری موثر شورای شهر تهران به نتیجه برسد.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز در این نشست، با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده نقش مهمی در توسعه پایدار شهری دارد، خاطرنشان کرد: بودجه ای که در قالب عوارض وصولی از محل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور تخصیص می یابد، بسیار گره گشاست و باید به سمتی برویم که سهم شهرداری ها از این محل افزایش یابد.

وی همچنین خواستار تشکیل کمیته های تخصصی مشترک در شورای شهر تهران برای ورود به مسایل و مباحث و کمک به تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها در حوزه های کلان اقتصاد شد و گفت: با توجه به اینکه شهرداری‌ها از محل عوارض ارزش افزوده تامین مالی می شوند، لازم است تعامل و همکاری قابل قبولی با سازمان امور مالیاتی کشور داشته باشند و تجربیات خود را در جهت اجرای هر چه مطلوبتر قوانین جدید به اشتراک بگذارند.

گفتنی است در خاتمه این نشست، تنی چند از اعضای شورای شهر تهران، سوالات و پیشنهادات خود در زمینه موضوعات مختلف مالیاتی را مطرح نموده و رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور به این موضوعات پاسخ داد.