جامع خبر(جامع نیوز):رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در چهارمین کنفرانس بریتاکوف در گرجستان ضمن تبیین اقدامات صورت گرفته در نظام مالیاتی در راستای تسهیل تمکین مالیاتی در کشور گفت: روش حسابرسی مبتنی بر ریسک به شکل‌گیری نوعی حس اعتماد بین مؤدی و سازمان امور مالیاتی منجر شده است. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر سید […]

جامع خبر(جامع نیوز):رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در چهارمین کنفرانس بریتاکوف در گرجستان ضمن تبیین اقدامات صورت گرفته در نظام مالیاتی در راستای تسهیل تمکین مالیاتی در کشور گفت: روش حسابرسی مبتنی بر ریسک به شکل‌گیری نوعی حس اعتماد بین مؤدی و سازمان امور مالیاتی منجر شده است.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر سید محمدهادی سبحانیان، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور طی سفر به کشور گرجستان و با حضور در چهارمین کنفرانس بریتاکوف در شهر تفلیس گرجستان طی سخنانی به تبیین اقدامات صورت گرفته در نظام مالیاتی ایران در راستای تسهیل تمکین مالیاتی پرداخت و اظهار داشت: در این زمینه کار خود را با انجام اصلاحاتی در قانون مالیات‌های مستقیم آغاز کردیم، ضمن اینکه تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان نیز راه را برای ارتقای تمکین مالیات بر ارزش افزوده گشود.

دکتر سبحانیان در این کنفرانس با بیان اینکه پس از اصلاح قانون پایانه فروشگاهی بایستی قانون مالیات بر ارزش افزوده را متناظراً اصلاح می‌کردیم، اضافه کرد: اتوماسیون و ساده‌سازی فرآیندهای مالیاتی گام‌های لازم بعدی برای مدرن‌سازی نظام مالیاتی بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هدف عمده ما از اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، پذیرش اظهارنامه‌های مالیاتی و اجرای سیستم حسابرسی مبتنی بر ریسک بود، افزود: پیش‌تر، همچون بسیاری از سایر کشورها تمامی اظهارنامه‌های مالیاتی را حسابرسی می‌کردیم. اما حرکت به‌سوی حسابرسی مبتنی بر ریسک به اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۳۹۴  انجامید و بدین ترتیب مجاز شدیم اظهارنامه‌های مالیاتی را بدون رسیدگی به تمامی آنها بپذیریم. 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی صرفه‌جویی در وقت، پول و انرژی را دستاورد حسابرسی مبتنی بر ریسک عنوان کرد و افزود: سازمان امور مالیاتی کشور استانداردها و شاخص‌هایی را برای انتخاب اظهارنامه­‌های پر ریسک به‌منظور حسابرسی تعیین کرد که این شاخص‌ها مؤدیان منتخب و پر ریسک را تشویق کرد رفتار خود را به‌گونه‌ای تغییر  دهند که طی سال‌های بعد برای حسابرسی انتخاب نشوند. 

دکتر سبحانیان با اشاره به اینکه از عهده حذف روش تشخیص علی الرأس و مطالبه مالیات بر مبنای اطلاعات مالیاتی ملموس برآمدیم اظهار داشت: براساس اصلاح قانون مذکور توانستیم برای مؤدیان فاقد اظهارنامه بر اساس فعالیت‌های کسب‌وکار و اطلاعات جمع‌آوری شده از آنان  اظهارنامه برآوردی تهیه نماییم.

وی در ادامه افزود: با انجام حسابرسی مبتنی بر ریسک و عدم نیاز به بررسی و تشخیص اظهارنامه‌های مالیاتی، هم در وقت مأموران مالیاتی صرفه‌جویی شد و هم به تسریع فرآیند وصول مالیات از طریق اجتناب از حسابرسی همه مؤدیان مالیاتی انجامید که انجام این روش نوعی حس اعتماد بین مؤدی و سازمان مالیاتی را در پی داشت.

 رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ایجاد پایگاه داده‌ مالیاتی نیز در اصلاحیه قانون مالیاتی پیش‌بینی شده بود که به سیستم حسابرسی مبتنی بر ریسک، بهبود فرآیندهای تشخیص و تولید اظهارنامه برآوردی کمک بسیاری کرد و موجب تشویق مؤدیان برای اجتناب از کم ابرازی درآمدهای آنها و ارائه داده‌های معقول در اظهارنامه‌های خود شد که در مجموع به بهبود و تسهیل رابطه میان مؤدی و سازمان امور مالیاتی انجامید. 

دکتر سبحانیان در انتهای سخنرانی خود در کنفرانس بریتاکوف با بیان اینکه در نتیجه اقدامات یاد شده، رشد درآمدهای مالیاتی برای تأمین درآمدهای عمومی دولت طی دو سال گذشته حدود ۶۰ درصد بوده است، افزود: در همین مدت تعداد مودیان مالیاتی در حوزه اصناف و مشاغل از دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر به حدود شش میلیون نفر رسیده است. مالیات ابرازی اشخاص حقیقی حدود ۳ برابر و مالیات ابرازی اشخاص حقوقی حدود ۶۰ درصد رشد داشته است.