رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های کل کشور به تشریح فرآیند برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت پرداخت. به نقل از خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، چهارمین گردهمایی فصلی مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها با حضور رضا خواجه نائینی، معاون توسعه انسانی […]

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های کل کشور به تشریح فرآیند برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت پرداخت.

به نقل از خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، چهارمین گردهمایی فصلی مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها با حضور رضا خواجه نائینی، معاون توسعه انسانی و منابع وزیر اقتصاد، مدیران کل امور اقتصاد و دارایی کشور، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت برگزار شد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست به ذکر آماری درباره سهام عدالت پرداخت و گفت: ارزش کل سهام عدالت حدود هزار همت است که ۶۰ درصد آن مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است. به بیانی دیگر، ۶۰۰ همت دارایی سهام عدالت مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و ۴۰۰ همت دیگر هم متعلق به سهامداران روش مستقیم است. ۶۰۰ همتی که در سبد سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی است در همه استان ها یکسان نیست و از ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان تا ۳۰ هزار میلیارد تومان بسته به جمعیت سهامداران متغیر است.

وی افزود: سود کل سهام عدالت در سال جاری حدود ۸۰ همت بود که ۳۰ همت آن تقسیم شد و ۲۰ همت دیگر آن نیز درآینده‌ای نزدیک تقسیم می‌شود. ۳۰ همت نیز برای افزایش سرمایه شرکت‌هایی است که برنامه توسعه ای دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به درستی مدیریت شوند و مجامع آنها به روز و تشکیلاتشان کامل شود، این شرکت‌ها می‌توانند در تمامی استان‌ها به عنوان پایه اصلی توسعه باشند و پروژه‌های استانی را به بهره‌برداری برسانند.

برنامه شورای عالی بورس برای مجامع سرمایه‌گذاری‌های استانی

عشقی دربخش دیگری از صحبت‌هایش به برنامه شورای عالی بورس درباره برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت پرداخت و اعلام کرد: بر اساس مصوبه این شورا نهایتا تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۳ تمامی مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزار می‌شود. در این راستا تا کنون مجمع شرکت‌ سرمایه‌گذاری استان خراسان شمالی برگزار شده و مجمع استان زنجان نیز ۳ اسفند ماه برگزار خواهد شد. مجامع باقی استان‌ها نیز با توجه به آمادگی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها به مرور برگزار می‌شود.

عشقی با بیان این که با برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، منابع خوبی وارد این شرکت‌ها خواهد شد، گفت: تلاش ما این است که تمامی سودهای سهام عدالت برای سهامداران غیرمستقیم با برگزاری هر مجمع توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تقسیم شود.

وی، تصویب صورت‌های مالی شرکت‌ها و ارتقای سطح هیات مدیره را در این راستا مهم خواند و افزود: سطح هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید بالاترین سطح تائید صلاحیت سازمان بورس را داشته باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برگزاری برنامه‌ها و همایش‌ها برای آشنایی استان‌ها با بازار سرمایه و ابزارهای موجود برای تامین مالی را اقدام دیگر سازمان بورس در سال‌ جاری برشمرد و گفت: در هر سفر استانی نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ مورد پذیرش در بورس و فرابورس انجام شده است.

عشقی با بیان این که امسال حدود ۶۰۰ همت تامین مالی در بازار سرمایه انجام شده است، گفت: از این میزان حدود ۳۵۰ همت مربوط به افزایش سرمایه و ۲۵۰ همت مربوط به انتشار اوراق بوده که این رقم تا پایان سال به ۷۵۰ همت می رسد.

جزئیات برگزاری مجامع

در ادامه، ولی اله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که شورای عالی بورس در آبان امسال مصوبه مربوط به برگزاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را ابلاغ کرد، گفت: ۳۱ شرکت سرمایه‌گذاری استانی داریم که ۲۸ شرکت در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده‌اند. در این میان استان سمنان با وجود پیگیری‌های انجام شده، همچنان به عنوان نهاد مالی نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و به عنوان ناشر در بورس پذیرفته نشده است. استان تهران نیز برای پذیرش در بورس و معامله سهام باید از البرز جدا شود.

وی افزود: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مطابق قانون تجارت باید ۴ ماه بعد از پایان سال مالی مجامع خود را برگزار کنند. این درحالی است که مجامع برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ۴ سال برگزار نشده است.

جعفری درباره مصوبه شورای عالی بورس نیز توضیح داد: بعد از تصویب مصوبه شورای عالی بورس، دو استان زنجان و خراسان شمالی به عنوان پایلوت انتخاب شدند.

از این رو، برای این که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزار شود، لازم است اطلاعات کامل مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در کدال منتشرشود.

وی، اطلاعات به روز را دلیل انتخاب دو استان خراسان شمالی و زنجان جهت برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری در فاز نخست ذکر کرد و درباره آگهی دعوت به مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی توضیح داد: آگهی دعوت به مجمع دستکم ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز قبل از برگزاری مجامع باید منتشر و آگهی دعوت به مجامع باید در روزنامه و کدال منتشر شود. علاوه بر این باید، صورت‌های حسابرسی و گزارش فعالیت هیات مدیره نیز باید به روز و در کدال منتشر شود.

جعفری نحوه حضور سهامداران در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را مهمترین موضوع در راستای اجرای مصوبه شورای عالی بورس عنوان و تصریح کرد: مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به صورت الکترونیک و از بستر سامانه دیما برگزار می شود.