جامع نیوز : مدیر کل روابط عمومی بانک تجارت هم اعلام کرد : پیش فروش سکه از امروز در یک هزار شعبه منتخب این بانک انجام می شود. به گزارش جامع نیوز، غفوری گفت : متقاضیان می توانند با در دست داشتن کارت ملی و مراجعه به شعب منتخب برای ثبت درخواست خود اقدام کنند. […]

جامع نیوز : مدیر کل روابط عمومی بانک تجارت هم اعلام کرد : پیش فروش سکه از امروز در یک هزار شعبه منتخب این بانک انجام می شود.

به گزارش جامع نیوز، غفوری گفت : متقاضیان می توانند با در دست داشتن کارت ملی و مراجعه به شعب منتخب برای ثبت درخواست خود اقدام کنند.

وی افزود : پیش فروش سکه در شعب بانک تجارت بر اساس شرایط اعلام شده از سوی بانک مرکزی انجام می‌شود و هر متقاضی که بیش از ۱۸ سال سن داشته باشد می تواند حداکثر پنج قطعه مسکوک طلای تمام بهار آزادی یا ۱۰ قطعه مسکوک طلای نیم بهار آزادی پیش خرید کند.

غفوری اظهار داشت : هموطنان گرامی برای اطلاعات بیشتر در باره شعب پیش فروش سکه می توانند به پایگاه اینترنتی بانک تجارت www.tejaratbank.ir مراجعه کنند یا با مرکز ارتباط مشتریان این بانک به شماره ۱۵۵۴ تماس بگیرند.

بانک مرکزی هم در بخشنامه ای موارد « قیمت‌گذاری مسکوک طلا » ، « شرایط و الزامات ثبت نام برای پیش‌فروش مسکوک طلا » و «شرایط و الزامات تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده» را برای اجرا به بانک تجارت ابلاغ کرده است.

قیمت هر قطعه مسکوک طلا( اعم از سکه یک بهار و نیم بهار) ، توسط بانک مرکزی و از طریق سامانه (بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده ) اعلام می‌شود.

در بخش شرایط و الزامات ثبت نام برای پیش‌فروش مسکوک طلا تاکید شده است: پیش ‌فروش مسکوک طلا صرفاً برای اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال مجاز است و بانک عامل مجاز به پیش‌فروش مسکوک طلا به اشخاص حقوقی نیست.

هر متقاضی می‌تواند با مراجعه به یکی از شعب منتخب بانک عامل، صرفاً یک بار و حداکثر۵ قطعه مسکوک طلای تمام بهار آزادی یا ۱۰ قطعه مسکوک طلای نیم بهار آزادی پیش‌خرید کند.

بانک تجارت موظف است کل مبلغ مسکوک طلای پیش‌فروش شده به متقاضی را همزمان با ثبت‌نام از وی دریافت کند.

در بخش سوم این دستورالعمل درباره شرایط و الزامات تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده آمده است:

مهلت دریافت مسکوک طلای پیش‌فروش شده از سوی متقاضی، حداکثر تا دو ماه تقویمی پس از تاریخ سررسید است.

چنانچه متقاضی، در مهلت مقرر برای دریافت مسکوک طلای پیش‌فروش شده مراجعه نکند ، باید برای دریافت مسکوک طلای پیش‌فروش‌ شده، از طریق سرپرستی امور شعب بانک عامل در استان مورد نظر اقدام کند.

تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده به متقاضی پیش از تاریخ سررسید ممنوع است و متقاضی، پیش از تاریخ سررسید صرفاً می‌تواند اصل مبلغ را از بانک عامل مطالبه کند.

تحویل مسکوک طلای پیش‌فروش شده صرفاً به شخصی که مشخصات هویتی وی بر روی «رسید پیش‌خرید مسکوک طلا» درج شده است یا به وکیل قانونی وی، پس از احراز هویت نامبردگان امکان‌پذیر است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سال گذشته نیز اقدام به پیش فروش سکه در دوره های ۶،۴ ، ۸ و ۹ ماهه کرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم اعلام کرده است : پیش ‌فروش سکه با نرخ حدود یک‌ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان از امروز آغاز می شود و این نرخ ها متناسب با شرایط بازار تغییر خواهد کرد.

محمود بهمنی در حاشیه دومین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید گفته است : مهلت نام نویسی در طرح پیش‌فروش ادامه خواهد داشت و به میزان استقبال مردم بستگی دارد.

بهمنی گفت: نرخ نیم سکه بهار آزادی در طرح پیش فروش سکه حدود ۶۳۰ هزار تومان است.