جامع نیوز:رییس جمهور با بیان اینکه بانک ها نقش موثری در کمک به دولت برای عبور از شرایط فعلی و غلبه بر هجمه سنگین دشمن دارند، تاکید کرد: ایران کشور بزرگی با ظرفیت های بی نظیر و بی پایان و مردمی بسیار خوب است که باید با کمک هم این ظرفیت ها را فعال کرده […]

جامع نیوز:رییس جمهور با بیان اینکه بانک ها نقش موثری در کمک به دولت برای عبور از شرایط فعلی و غلبه بر هجمه سنگین دشمن دارند، تاکید کرد: ایران کشور بزرگی با ظرفیت های بی نظیر و بی پایان و مردمی بسیار خوب است که باید با کمک هم این ظرفیت ها را فعال کرده و بر بدخواهی های دشمنان چیره شویم.

دکتر محمود احمدی نژاد پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در جلسه ای با مدیران عامل بانک ها با تقدیر از تلاش ها و خدمات مدیران و کارکنان بانک های کشور، با اشاره به اینکه امروز تار و پود اقتصاد کشور با فعالیت بانک ها درهم تنیده است، گفت: بانک ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در سال های اخیر نقش محوری و تعیین کننده ای در رشد و پیشرفت کشور و کمک به دولت در این مسیر داشته اند.

رییس جمهور با تشریح شرایط کنونی کشور اظهار داشت: امروز دشمنان با رصد و شناخت شرایط کشور بر گلوگاه ها تمرکز کرده و در این عرصه با توجه به نقش موثر بانک ها به عنوان ستون فقرات اقتصاد کشور، فشار مضاعفی از سوی بدخواهان متوجه نظام بانکی کشور شده است.

دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: اگر چه دشمن با بسیج همه امکانات و توانمندی ها و اذناب خود قصد داشت با تحریم های گسترده و پیچیده در ایران فروپاشی اقتصادی و بحران اجتماعی بیافریند، اما به لطف خدا و با تلاش های دولت و همکاری مردم، فشار تحریم ها خنثی شده و اهداف دشمن تحقق نیافته است، اما این، همه خواسته ما نیست، بلکه دولت به دنبال آن است تا ضمن مهار تحریم ها، آهنگ پیشرفت کشور حفظ و بر سرعت آن افزوده شود.

رییس جمهور با اشاره به پیش بینی احکامی در لایحه بودجه سال ۹۲ برای تقویت سیستم بانکی کشور از جمله افزایش سرمایه و توان وام دهی بانک ها، خاطرنشان کرد: بانک ها می توانند نقش مهم و موثری در حمایت از تکمیل طرح های نیمه تمام داشته باشند که این مسئله به رونق اقتصاد، ایجاد اشتغال، کمک به تولید و ایجاد نشاط در جامعه یاری خواهد رساند.

دکتر احمدی نژاد با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های بانک ها برای شکستن نرخ های کاذب ارز در بازار آزاد، گفت: امروز منابع ارزی کشور از هر زمان دیگری بالاتر بوده و در تاریخ کشور چنین حجمی از ذخایر ارزی بی نظیر است و نظام بانکی کشور می تواند نقش مثبت و موثری در به جریان انداختن این ذخایر در راستای رونق اقتصاد کشور ایفا نماید.

رییس جمهور خطاب به مدیران اقتصادی دولت و مدیران عامل بانک ها تصریح کرد که با اتخاذ تدابیر مناسب و اجرای سریع آنها فضای کاذب به وجود آمده در بازار ناشی از توهم کمبود ارز را هر چه سریع تر اصلاح نمایند.

دکتر احمدی نژاد در ادامه با اشاره به سوابق انقلابی مدیران عامل بانک های کشور و مدیران اقتصادی دولت اظهار داشت: موفقیت در عرصه اقتصادی با توجه به اقدامات دشمنان، نیازمند عمل بر اساس درک شرایط است. مدیران اقتصادی کشور افراد پاک و خوش سابقه ای هستند و دولت بر همین اساس به آنها برای عمل در این شرایط اعتماد داشته و اختیارات ویژه اعطا کرده است و لازم است دستگاه ها و نهادهای نظارتی نیز با درک این شرایط، به وظایف خود عمل نمایند.

رییس جمهور همچنین با اشاره به برخی اشکالات موجود در ساختار و مقررات فعالیت بانک ها بر لزوم تلاش برای اصلاح نظام بانکی کشور تاکید کرد.

در این جلسه راهکارها و تدابیر لازم برای فعال کردن منابع ارزی کشور در جهت حمایت از تولید و تجارت مورد بررسی و اخذ تصمیم قرار گرفت.

همچنین راهکارهای تسهیل و تسریع در همکاری بانک ها با صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های صنعتی، زیربنایی، انرژی و کشاورزی کشور و نیز تامین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی مورد بررسی و اخذ تصمیم قرار گرفت.

این جلسه به ریاست دکتر احمدی نژاد و با حضور رییس کل بانک مرکزی، وزرای نفت، اقتصاد و امور دارایی و صنعت، معدن و تجارت و نیز رییس و عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تشکیل شد.