جامع نیوز:مدیرعامل بانک پارسیان، در نشستی خبری افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی را پیشنهاد کرد و گفت: تک نرخی شدن قیمت ارز مشروط بر این است که بتوانیم نیازهای واقعی بازار ارز را پوشش دهیم و نیازهای کاذب را از بین ببریم. به گزارش جامع نیوز:علی سلیمانی شایسته در مورد بدهی های معوق نظام بانکی […]


جامع نیوز:مدیرعامل بانک پارسیان، در نشستی خبری افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی را پیشنهاد کرد و گفت: تک نرخی شدن قیمت ارز مشروط بر این است که بتوانیم نیازهای واقعی بازار ارز را پوشش دهیم و نیازهای کاذب را از بین ببریم.
به گزارش جامع نیوز:علی سلیمانی شایسته در مورد بدهی های معوق نظام بانکی با بیان اینکه سیستم بانکی موظف به ایجاد راهکار برای بازپرداخت بدهی های سررسید گذشته است، گفت: در مجموعه سیاست گذاری برای وصول مطالبات معوق باید فضایی فراهم شود که جریان ورود سرمایه به بخش تولید و صنعت افزایش یابد.
مدیرعامل بانک پارسیان با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر دولت و بانک مرکزی برای اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی افزایش نیابد، فشارهایی را وارد کرد، در حالی که نرخ سود سپرده های بانکی افزایش یافته است، افزود: این کار ظاهرا به دلیل حمایت از تولید صورت گرفت، با این وجود این سئوال مطرح است که حجم منابع کاهش یافته یا افزایش.
وی به نرخ تورم حدود ۳۰ تا ۳۱ درصدی پایان سال گذشته اشاره و این سئوال را مطرح کرد که آیا منطقی است که صنعتی با بازدهی زیر نرخ تورم به فعالیت بپردازد و در عین حال گفت: تامین کننده منابع مالی برای فعالیت های تولیدی، سپرده های مردم در بانکها است.
شایسته خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه که پیش بینی می شد، میزان حجم منابع و تزریق سرمایه به بخش صنعت در سال ۹۱ اتفاق نیفتاد، این در حالی است که سال گذشته نرخ ارز از ۱۲۲۶ تومان مدنظر بانک مرکزی به ۲۵۰۰ تومان افزایش یافت و به بیش از دوبرابر رسید.
وی ادامه داد: واحدهای صنعتی که نیازمند استفاده و برخورداری از سرمایه در گردش بانکها بودند، نتوانستند به آن میزان از منابع استفاده کنند و چون سرمایه گذاری به میزان کافی انجام نشد، میزان مطالبات سررسید گذشته نیز بالا رفت. همچنینی تاخیر در تصمیم گیری های ارزی عاملی بود که به افزایش مطالبات معوق و سررسید گذشته اضافه کرد.
مدیرعامل بانک پارسیان در مورد تعیین نرخ سود سپرده های بانکی نیز گفت: نرخ سود سپرده های بانکی را باید منطقی و منطبق با شرایط اقتصادی تعیین کرد و آنچه برای ما مهم است این است که نرخ سود سپرده های بانکی منفی نباشد تا قدرت خرید پول سپرده گذاری شده مردم کاهش نیابد.
وی در ادامه با اشاره به ورود بخشی از منابع در سال گذشته به بازارهای سوداگری مثل سکه و ارز گفت: بخشی از منابع به بازار سهام هم وارد شد که البته پس از گذشته مدتی خریداران سهام با ضرر مواجه شدند. به هر حال هر یک از این اتفاقات مذکور باعث می شود که پول از بانکها خارج و وارد بازارهای سوداگری شود.
شایسته با بیان اینکه نرخ سود غیرمنطقی سپرده ها، سپرده های بانکی را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: اگر بانکی بخواهد در اقتصاد حضور داشته باشد باید نسبت به جمع آوری منابع اقدام کرده و تسهیلات ارائه دهد.
مدیرعامل بانک پارسیان با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی همواره مخالف افزایش نرخ سود سپرده های بانکی بوده است، اما امسال برای اولین بار مطرح کرد که نرخ سود سپرده های بانکی باید افزایش یابد و چاره و گریزی از آن نیست، در عین حال در نرخ سود بخش تسهیلات هم باید منطقی شود و نباید از افزایش نرخ سود بانکی هراس داشت.
شایسته در مورد تک نرخی کردن نرخ ارز گفت: تک نرخی شدن قیمت ارز مشروط بر این است که بتوانیم نیازهای واقعی بازار را پوشش دهیم و نیازهای کاذب را از بین ببریم و اگر بخواهیم قیمت ارز را تک نرخی کنیم نباید تاکید فقط بر تک نرخی کردن نرخ ارز باشد، بلکه باید نرخ سود سپرده ها را هم نرخ سود مثبت واقعی کرد. بانکها ارز مستقل ندارند و تمام ارز بانک ها از بانک مرکزی دریافت می شود.