جامع نیوز:معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از طرح تولید الیاف پیشرفته در استان گیلان بازدید کرد به گزارش جامع نیوزگفتنی است طرح تولید الیاف پیشرفته به ظرفیت ۱۵۰ تن در سال با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بخش خصوصی در پاییز […]

جامع نیوز:معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از طرح تولید الیاف پیشرفته در استان گیلان بازدید کرد
به گزارش جامع نیوزگفتنی است طرح تولید الیاف پیشرفته به ظرفیت ۱۵۰ تن در سال با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بخش خصوصی در پاییز امسال در استان گیلان راه اندازی می شود.
بنابر این خبر اقدامات لازم برای ایجاد کارخانه تولید الیاف که از جمله طرح های صنایع پیشرفته محسوب می شود همزمان با ساخت تجهیزات فنی از سوی شرکت های داخلی، انجام شده است.
این خبر می افزاید در حال حاضر سوله ها آماده شده و بخشی از تجهیزات و ماشین آلات لازم نصب شده است که در صورت اخذ بموقع تسهیلات ، این کارخانه در پاییز امسال آماده بهره برداری می باشد.
حجم سرمایه گذاری مورد نیاز اجرای طرح تولید الیاف در استان گیلان ۵۰۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است.
گفتنی است الیاف پیشرفته تولیدی در این کارخانه قابل استفاده در مقاوم سازی ساختمان و ساخت انواع وسایل ورزشی و قطعات خودرویی است. الیاف از جمله الیاف پیشرفته است که فناوری تولید آن در اختیار معدودی از کشورها می‌باشد. این الیاف پیشرفته کاربردهای متفاوتی از جمله مقاوم سازی ساختمان، تونل و قطعات بدنه خودرو دارد و در انواع کامپوزیت ها و مخازن CNG کامپوزیتی نیز به کار گرفته می شود. مخازن ساخته شده با این الیاف وزن کمتری نسبت به مخازن فولادی دارند به طوری که وزن مخازن کربنی CNG خودروهای سواری بسیار سبکتر از مخازن فولادی است.
هم اکنون الیاف پیشرفته با هزینه‌های ارزی از کشورهای دیگر وارد می‌شود اما با تلاش پژوهشگران ایرانی تولید آن در کشور آغاز خواهدشد. این مواد با وجود وزن کم، استحکامی حدود ۷ تا ۱۰ برابر استحکام فولاد ساختمانی (بسته به گرید الیاف) داشته و نسبت به کارایی بالایی که دارند با هزینه مناسبی تولید می شوند.