جامع نیوز:وزیر راه و شهرسازی در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران با مقایسه عملکرد دولت در هشت سال ۷۶ تا ۸۴ و سال های ۸۴ تا ۱۳۹۲ بر رشد ۱.۸برابری ساخت انواع راه ها، ۱۲.۵ برابری ساخت مسکن روستایی و ۴ برابرشدن ساخت مسکن شهری تاکید کرد. به گزارش جامع نیوز، علی نیکزاد […]

جامع نیوز:وزیر راه و شهرسازی در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران با مقایسه عملکرد دولت در هشت سال ۷۶ تا ۸۴ و سال های ۸۴ تا ۱۳۹۲ بر رشد ۱.۸برابری ساخت انواع راه ها، ۱۲.۵ برابری ساخت مسکن روستایی و ۴ برابرشدن ساخت مسکن شهری تاکید کرد.
به گزارش جامع نیوز، علی نیکزاد جمعه ۲۱ تیرماه در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران با تبیین نقش وزارت راه و شهرسازی در تحقق شعارحماسه سیاسی، حماسه اقتصادی با تشریح عملکرد این وزارتخانه در حوزه حمل ونقل اظهار داشت: در هشت سال دولت هفتم و هشتم به میزان ۳۶۱۴۳ کیلومتر انواع راه ها شامل آزادراه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی ، راه روستایی و راه آهن در کشور ساخته شده است در حالی که در دولت های نهم و دهم این عدد به ۶۳۲۵۱ کیلومتر رسیده است که رشد ۱.۸ برابری در ساخت راه های را نشان می دهد.
وی ادامه داد: در حال حاضر۴۸۱۶۰ کیلومتر انواع راه ها شامل آزادراه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی ، راه روستایی و راه آهن در کشور در حال ساخت است که شامل ۲۱۸۵ کیلومتر آزادراه، ۹۸۵۶ کیلومتر بزرگراه، ۳۱۲۱ کیلومتر راه اصلی و فرعی، ۸۰۰۰ کیلومتر راه آهن و ۲۵۰۰۰ کیلومتر راه روستایی است.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در سال ۱۳۵۷ در کشور ۲۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته وجود داشت که این میزان در سال ۱۳۸۴ به ۵۴ هزارکیلومتر و با ساخت و آسفالت ۴۷ هزار کیلومتر راه روستایی در هشت سال اخیر در سال ۱۳۹۲ طول راه های روستایی به ۱۰۱ هزار و ۴۵۰ کیلومتر رسیده است که این مقدار ۵۷۰ برابرزمان انقلاب است.
وی افزود: تا سال ۱۳۸۴در کشور از ۱۱ هزار کیلومتر راه آهن بهره برداری می شد در حالی که در هشت سال اخیر ۲۵۰۰ کیلومتر راه آهن در کشور ساخته شده است و ۲۰استان کشور به شبکه ریلی متصل شده اند و ۸۰۰۰ کیلومتر راه آهن در حال ساخت است که با تکمیل آنها تمام استان های کشور به شبکه ریلی متصل می شوند.
نیکزاد در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران اعلام کرد: راه آهن کشوربه منظور درآمد زایی و رشد ترانزییت از نقاط مختلف مرزی از جمله گرگان-اینچه برون، خواف-هرات، چابهار-سرخس, شلمچه، خسروی و دیگر موارد به کشورهای همسایه و به کشورهای آسیای مرکزی، چین و روسیه متصل می شوند.
وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: تا سال ۱۳۸۴ در کشور ۱۲۱ فروند هواپیما وجود داشته است که این عدد در دولت نهم و دهم به ۲۲۴ فروند هواپیما رسیده است که رشد ۱.۹ برابری را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: تعداد لکوموتیوها و واگن های مسافری در سال ۱۳۹۲ به ترتیب به ۷۸۶ و ۱۷۷۹ دستگاه رسیده است که به ترتیب رشد ۱.۴ و ۱.۶ برابری را در دولت نهم و دهم نشان می دهد.
سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران اظهارداشت: در بخش اتوبوس های برون شهری هم اکنون ۱۹۰۰ دستگاه مشغول به کار هستند که رشد ۱.۶ برابری نسبت به سال های ۷۶ تا ۸۴ را نشان می دهد. همچنین تعداد کامیونها و تریلرها در دولت های نهم و دهم به ۳۷۲۰۰ دستگاه رسیده است که نسبت به هشت سال قبل رشد دو برابری را نشان می دهد.
وی افزود: در حمل بار در کشور از ۲۸۲ میلیون تن در سال ۸۴ به ۴۰۵ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ رسیده ایم که رشد ۱.۶ برابری را نشان می دهد. همچنین با وجود تحریم های ظالمانه پنج میلیون تن ترانزیت در سال ۱۳۸۴ به ۱۱.۷ میلیون تن رسیده است که رشد ۲.۳ برابری را نشان می دهد.
نیکزاد بیان داشت: در سال ۸۴ ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور ۱۱۴ میلیون تن بود، اما در دولت های نهم و دهم این ظرفیت به ۱۸۴ میلیون تن رسیده است؛ همچنین ظرفیت بنادراز ۱.۸میلیون TEU در سال ۱۳۸۴ به هفت میلیون و ۱۳۰ هزار TEU رسیده است که رشد چهار برابری را نشان می دهد.
سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران تصریح کرد: در سال ۱۳۸۴تلفات جاده ای به ۱۹ هزار و ۸۲ نفر رسید که اگر با همین نرخ رشد حرکت می کردیم در سال۹۱ به ۵۴ هزار نفر می رسیدیم که با توجه به سه برابر شدن تعداد وسایل نقلیه و افزایش قابل توجه تعداد سفرها در سال ۱۳۹۱ تعداد تلفات سوانح رانندگی برون شهری به ۱۳ هزار و ۹۵ نفر رسید که نشان از عزم راسخ دولت برای کاهش تلفات دارد.
وی ادامه داد: براساس قانون برنامه پنجم توسعه سالانه باید ۱۰ درصد کاهش تلفات رانندگی داشته باشیم در حالی که با برنامه ریزی و هماهنگی دستگاه های اجرایی کاهش ۱۵ درصدی محقق شده است و نوروز امسال نسبت به سال گذشته ۷ درصد کاهش تلفات را تجربه کردیم.

رشد ساخت مسکن روستایی۱۲.۵ برابر و شهری ۴ برابر

نیکزاد در بخش دیگری از سخنانش با اعلام عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن ابراز داشت: امیر المومنین (ع) اگر چه حکومت کوتاهی داشتند ولی عمق حکومت ایشان تا قیامت است. ایشان فرموده اند: که در کوفه پایین‌ترین قشر جامعه آب آشامیدنی گوارا استفاده می‌کنند و خانه دارند در واقع ایشان خانه و مسکن را یکی از مهمترین دستاوردهای حکومت خودش اعلام کردند.
وی با اشاره به فرمان تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، در خصوص تشکیل حساب ۱۰۰ فرمودند: اینجانب حسابی به شماره یکصد(۱۰۰) در تمام شعب بانک ملی افتتاح کرده و از همه کسانی که توانایی دارند دعوت می کنم که برای کمک به خانه سازی برای محرومان به این حساب پول واریز کنند… تا با صرفه جویی و دقت کامل خانه های ارزان قیمتی بسازند و در اختیار محرومان قرار دهند و در این طرح به هیچ پولی در برابر خرید زمین پرداخت نشود. من امیدوارم همه کسانی که زمینهای وسیعی در اختیار دارند به این امر مهم اسلامی و انسانی کمک کنند…. و دولت نیز تصمیمات لازم را در تأمین آب و برق و آسفالت و وسایل ایاب و ذهاب و مدرسه و درمانگاه و دیگر نیازمندیهای عمومی فراهم سازد.
نیکزاد افزود:همچنین مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در بیانات خود با اشاره‌ به‌ افزایش‌ جمعیت‌ و رشد شهرها و به‌ وجود آمدن‌ مشکل‌ مسکن‌ بویژه‌ برای قشر جوان‌ فرمودند که مسأله‌ مسکن‌ با توجه‌ به‌ مسایل‌ اقتصادی‌، اکنون‌ به‌ صورت یک‌ مقوله اثرگذار در مسایل‌ معیشتی‌، روحی معنوی‌، اجتماعی‌ و اخلاقی‌ مردم‌ درآمده‌ که‌ باید با برنامه‌ریزی‌ صحیح‌ و با جدیت‌، این‌ معضل‌ برطرف‌ گردد.
وی گفت: سخنان مقام معظم رهبری در نوروز ۱۳۹۱ در حرم رضوی عزم بنده و همکارانم را برای فعالیت بیشتر دوچندان کرد. معظم له فرمودند” « در زمینه‌ى خدمات اقتصادى، ده‌ها هزار خانه و مسکن ساخته شد و در اختیار مردم قرار گرفت. این آمارها، آمارهاى بزرگى است؛ آمارهاى مهمى است. مسکن روستائى ساخته شد، جاده‌ها ساخته شد، بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها ساخته شد. اینها طلیعه‌ى دهه‌ پیشرفت و عدالت است. ما گفتیم این دهه، «دهه‌ى پیشرفت و عدالت» خواهد بود این طلیعه‌اش است. ما سه سال از این دهه را گذراندیم. در مقابل با این دشمنان، در مقابل با این بدخواهان عنود و خبیث، این ملت فعال و پرنشاط توانسته است این پیشرفتها را به وجود بیاورد.»
سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران تصریح کرد: همه این مطالب بیانگر آن است که در فرمایشات ائمه معصومین، حضرت امام (ره)، اصول ۳،۳۱ و ۴۳ قانون اساسی و قوانین عادی مانند قانون ساماندهی وحمایت از تولید وعرضه مسکن و همچنین تاکید مقام معظم رهبری، تهیه مسکن یک تکلیف قانونی، دینی و انقلابی است و دولت آقای احمدی نژاد کاری انقلابی در بازگشت به گفتمان امام راحل در تامین مسکن انجام داد یعنی واگذاری زمین رایگان، تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی قرض الحسنه و تامین خدمات اعم از آب ، سیستم دفع فاضلاب، برق و گاز و مخابرات با هزینه دولت انجام می شود.
وزیر راه وشهرسازی با ارائه گزارش عملکرد دولت در حوزه مسکن اعلام کرد: بیش از ۶۰۰ مسجد با هزینه دولت در سایت های مسکن مهر توسط وزارت راه وشهرسازی در حال ساخت است و محوطه سازی و در حد توان مدرسه و سایت های تجاری و مکان های انتظامی و بسیج صورت پذیرفته است.
وی تاکید کرد: در زمان تحریم ساخت مسکن با بیش از ۱۰۰ رشته مرتبط و اشتغال بیش از دو میلیون نفر در این حوزه به عنوان موتور محرکه اقتصاد عمل کرد و بخش عمده ساخت مسکن نیاز به ارزبری ندارد و اگرصنعت ساختمان متوقف شود افراد زیادی در کشور کاری برای انجام نخواهند داشت.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی درسفرهایی که به نیابت از دولت در کمیسیون های مشترک اقتصادی و مذاکرات بین المللی حضور می یابیم با عزت اعلام می کنیم که می توانیم مسکن انبوه بسازیم و چنانچه در امریکای لاتین و کشورهای همسایه فرزندان این مرز و بوم در حال ساخت وساز هستند.
سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران بیان کرد: در سال ۱۳۸۴ روش صنعتی ساختمان ۲.۵ درصد بود که این میزان امسال به ۴۳ درصد رسیده است.
وی با اشاره بر اینکه هدف از ساخت مسکن تحکیم بنیان خانواده و تسهیل و تسریع ازدواج جوانان بوده است تاکید کرد:همه اقدامات انجام شده در وزارت راه وشهرسازی بر این اصل استوار بوده است که بگوییم نظام اسلامی، نظامی کارآمد است و رضایتمندی از نظام اسلامی را در بخش مسکن موجب شویم.
وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در سرشماری سال ۱۳۸۵ که توسط مرکز آمار انجام شده است نشان می دهد در کشور ۱۷.۳ میلیون خانوار وجود دارند در حالی که ۱۵.۷ میلیون واحد مسکونی صرف نظر از مالکیت وجود دارد.به عبارت دیگر عرضه و تقاضا بدون در نظرگرفتن مالکیت را محاسبه کنید نشان می دهد که یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی به نسبت تعداد خانوارها کم است.
وی ادامه داد: حال در سال ۱۳۹۰ ، پنج سال پس از استقراردولت آقای احمدی نژاد بر اساس اسناد مرکز آمار ۲۱.۲میلیون خانوار شهری و روستایی در ایران اسلامی زندگی می کنند در حالی که تعداد واحد های مسکونی شمارش شده در همین سال ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی را نشان می دهد. در اینجا بحث مالکیت را نمی کنیم احتمال دارد یک نفر ۱۰ خانه داشته باشد و ۱۰ نفر یک خانه نداشته باشند. برای اولین بار۴۰۰ واحد مسکونی در ایران اسلامی بیشتر ازتعداد خانوارها است که بیانگر ساخت واحد مسکونی توسط دولت و بخش خصوصی است.
وی افزود: مستحضرباشید یک میلیون و ۶۶۳ هزارواحد مسکونی در کشور خالی است. که بر اساس روال حاکم در کشورهای دنیا باید با وضع مالیات بر خانه های خالی، زمین های بایر و معاملات مکرر این موضوع کنترل شود.
وزیر راه وشهرسازی ابراز داشت: در هشت سال دولت هفتم و هشتم ، ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم سازی شده است در حالی که در هشت سال اخیر دو میلیون و ۱۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی می شود که تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزارواحد آن به اتمام رسیده است.این عملکرد رشد ۱۲.۵ برابری مقاوم سازی مسکن روستایی را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: واحد های مسکونی که درزلزله های استان های آذربایجان شرقی، جنوب کرمان، لرستان، بوشهر، هرمزگان، خراسان جنوبی و سیل استان های مازندران و سیستان و بلوچستان تخریب نشدند و حذف کپر نشینی در جنوب استان کرمان به برکت مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی بوده است.
سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران توضیح داد: درزلزله ای که در آذربایجان شرقی اتفاق افتاد در یکی از روستاهای آسیب دیده که مقام معظم رهبری از آن بازدید داشتند در فاصله ۵۰ متر کسانی که از وام مقاوم سازی استفاده کرده بودند تلفات جانی ومالی نداشتند اما کسانی که مقاوم سازی نکرده بودند هم خسارت جانی داشتند و هم خسارت مالی.
وی اعلام کرد: پنج میلیون و ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور وجود دارد که از این تعداد سه میلیون واحد مسکونی مقاوم سازی شده است و بدانید که با زلزله ای حدود شش ریشترما در روستاها مصیبت خواهیم داشت و ما به جای رسیدگی به مردم در زمان مصیبت در زمان سلامت و شادی آنها به مقاوم سازی واحد مسکونی آنها اقدام کنیم.
نیکزاد تصریح کرد: در هشت سال قبل از دولت های نهم و دهم ۳۰۰ هزار واحد مسکونی شهری به عنوان مسکن حمایتی و سیاست پاک در کشور ساخته و تحویل شد . در حالی که در دو دولت نهم و دهم ساخت دو میلیون و ۱۸۰هزار واحد مسکونی شهری آغاز شد که تاکنون یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد مسکونی تحویل داده شده است و مابقی از پیشرفت ۷۰ درصدی برخوردار است. به عبارت دیگر رشد ساخت واحد های مسکونی شهری نسبت به دولت قبل چهار برابربوده است.
سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران اظهار داشت: در کشور ۱۲ میلیون جوان در شرف ازدواج داریم که نیاز به شش میلیون واحد مسکونی داریم.سیاستی باید اتخاذ شود تا در بخش دولت و بخش خصوصی و لشکری به نام انبوه سازان و پیمانکاران و مشاوران با برنامه مشخص با قیمت مقطوع و کیفیت مناسب و زمان مقرر تعداد لازم تامین شود.
وی ادامه داد: ساختمان اجلاس سران در برنامه ای مشخص در اقدامی انقلابی در شش ماه ساخته و به بهره برداری رسید. خیلی ها گفتند ساخت این ساختمان در زمان مقرر تمام نخواهد شد و اجلاس در زمان مقرربرگزارنخواهد شد.
وزیرراه و شهرسازی با اشاره به زلزله آذربایجان شرقی وسخنان معاون اول رئیس جمهور مبنی برساخت سریع خانه های مسکونی اظهار کرد: در مدت سه ماه در منطقه ارسباران ۱۰ هزارواحد مسکونی، ۱۰ هزار کانکس و ۱۰ هزار واحد دامی ساخته شد که در گزارشی که بنده به عنوان خادم کوچک شما در دفتر اسکان سازمان ملل متحد (هپیتات) ارائه کردم تعجب همگان را برانگیخت که تصویر بعد و قبل ازبازسازی را نمایش دادیم.
وی بیان کرد: در سال های ۷۶ تا ۸۴ در کشور ۶۶ بیمارستان در کشورساخته شد که در هشت سال اخیر ۱۱۰بیمارستان ساخته و تحویل داده شده است.
نیکزاد که امروز جمعه ۲۱ تیرماه در پیش از خطبه های نمازجمعه تهران به تبیین نقش وزارت راه و شهرسازی در تحقق شعارحماسه سیاسی، حماسه اقتصادی می پرداخت، با اشاره به سفرهای استانی تصریح کرد: در ۱۴۴۰روزکاری دولت، ۴۳ روز را در ماموریت بودم که یک سوم روزهای کاری می شود.از این مقدار ۴۱ مورد را در سفرهای استانی هیات دولت، ۱۷۲ مورد در افتتاح پروژه ها با حضور رئیس جمهور و معاون اول، ۲۱۷ مورد هم سرکشی و بازدید از پروژه های راه و شهرسازی در استان ها داشته ام.
وی تاکید کرد: حدااقل در زمان وزارت هفت بار به استان های کشورسفرکرده وپروژه ها را بازدید کرده ام.
وزیر راه وشهرسازی در پایان سخنانش با قدردانی از سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه در انجام مصوبات لازم در دولت و مجلس و پیگیری قضایی پرونده ها به ویژه در زمینه زمین خواری تصریح کرد: از بیانات مقام معظم رهبری در نوروز ۱۳۹۱ در حرم رضوی نهایت امتنان را دارم زیرا که خستگی را ازتن ما بیرون کرد و امیدواریم این زحمات موجب عزت و سربلندی نظام اسلامی شود.