جامع نیوز:تیم ملی والییال ایران دومین دیدارش مقابل ایتالیا در مرحله مقدماتی لیگ جهانی را به حریف قدر خود واگذار کرد. به گزارش جامع نیوز، تیم ایران پس از اینکه در ست اول با امتیاز ۲۵ بر ۲۲ نتیجه را به ایتالیا واگذار کرد و در ست دوم نیز با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ از […]

جامع نیوز:تیم ملی والییال ایران دومین دیدارش مقابل ایتالیا در مرحله مقدماتی لیگ جهانی را به حریف قدر خود واگذار کرد.
به گزارش جامع نیوز، تیم ایران پس از اینکه در ست اول با امتیاز ۲۵ بر ۲۲ نتیجه را به ایتالیا واگذار کرد و در ست دوم نیز با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ از سفید پوشان ایتالیا شکست خورد در ست سوم ۲۵ بر ۲۰ پیروز شد تا بار دیگر به بازی بازگردد. ایران در ست چهارم نیز با امتیاز ۲۵ بر ۱۸ نتیجه این ست را به سود خود خاتمه داد تا رویای پیروزی ایتالیا در بازی دوم را کم رنگ کند.
ولی در گیم پنجم با نتیجه ۱۳ – ۱۵ به ایتالیا باخت ، در مجموع امتیازات با توجه به باخت ۲ بر ۳ ایران در این بازی و برتری ۳ بر یک ایران در دیدار اول تیم ملی کشورمان ۴ بر ۲ ایتالیا قهرمان ۸ دوره جهان را شکست داد .
ایران باز هم از قهرمان جهان امتیاز گرفت
دیدار دوم تیم های ملی والیبال ایران و ایتالیا در هفته پنجم مسابقات لیگ جهانی از ساعت ۲۱:۴۰ شامگاه یکشنبه در شهر ساساری ایتالیا آغاز شد. این دیدار تا گیم پنجم ادامه داشت و در نهایت با برتری ۳ بر ۲ ایتالیا به پایان رسید. نتیجه کامل دیدار دوم تیم های ملی والیبال ایران و ایتالیا به شرح زیر است:

* ایتالیا – ایران
(۲۵ بر ۲۲)، (۲۵ بر ۲۰)، (۲۰ بر ۲۵)، (۱۸ بر ۲۵)، (۱۵ بر ۱۳)

*گیم اول؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود ایتالیا
نخستین امتیاز این دیدار با دفاع ناقص بازیکنان ایران و برای ایتالیا به دست آمد اما ایران هم خیلی زود و باخطایی که زاتسف در سرویس داشت، صاحب امتیاز شد واینگونه رقابت نزدیک دو تیم در این دیدار آغاز شد. سعید معروف، امیر غفور، رحمان داودی، آرمین تشکری و محمد موسوی بازیکنانی بودند که در ترکیب اولیه تیم ملی کشورمان برای این دیدار قرار گرفتند و در طول این گیم رقابت نزدیکی را با حریف دنبال کردند.
وقتی دو تیم در امتیاز ۲ مساوی بودند، دفع ایران مقابل زایتسف ایران را ۳ بر ۲ پیش انداخت و در ادامه اوت شدن توپ ایتالیایی ها امتیاز دیگری را از آن ایران کرد (۴ بر ۲). اما بلافاصله خطایی که آرمین تشکری در زدن سرویس مرتکب شد، اختلاف امتیاز دو تیم را به حداقل رساند اما در ادامه تیم ایران با عملکرد خوبی که در دریافت های اول داشت تا امتیاز ۷ و برتری برابر ایتالیا پیش رفت اما چند اشتباه فردی کار را به تساوی ۷ بر ۷ کشاند. وقتی استراحت فنی اول این گیم با نتیجه ۸ بر ۷ و به سود ایتالیایی ها به پایان رسید. بعد از آن بازیکنان ایران سعی داشتند ماننددیدار نخست دریافت های اول حریف را با مشکل مواجه کند و از این راه به برتری دست یابند و اینگونه تا امتیاز مساوی ۱۱ پیش رفتند اما بعد از آن دفاع ناقص روی تور دوباره ایتالیایی ها را با یک اختلاف امتیاز پیش انداخت. بعد از آن غفور ضربه محکمی به توپ زد اما سرعت آن بیشتر از آنی بود که در زمین ایتالیا به زمین بخوابد و به همین دلیل امتیاز ۱۴ هم برای ایتالیایی ها به دست آمد (۱۴ بر ۱۱).
اینگونه شد که ولاسکو درخواست اولین وقت استراحت را برای تیمش کرد. بعد از آن خطای سرویس تراویسا امتیاز دوازدهم ایران را به دست آورد هر چند بلافاصله زایتسف ضربه ای به توپ زد که با کمترین اختلاف از کنار تشکری گذشت اما او نتوانست این توپ را دافع کند و اینگونه نتیجه بازی ۱۵ بر ۱۲ شد.
وقت استراحت فنی دوم هم با نتیجه ۱۶ بر ۱۲ به سودایتالیا به پایان رسید. بعد از آن سعید معروف توانست یک امتیاز دیگر برای تیم ایران به دست آورد و نتیچه را ۱۶ بر ۱۳ کند اما خطای تشکری که درست روی دفاع حریف به توپ ضربه زد، یک امتیاز دیگر به اینالیایی ها داد.
در ادامه بازی دو خطای بازیکنان ایتالیا اختلاف امتیاز این تیم با تیم ملی کشورمان را به حداقل رساند (۱۸ بر ۱۷) و بعد از آن دفاع مباشری مقابل زایتسف کار را به تساوی کشاند. بعد از ان غفور ایران را پیش انداخت اما خطای پنجخ دو ضرب مباشری دوباره دو تیم را مساوی کرد (۱۹ بر ۱۹) و در ادامه دفاع شدن همین بازین توسط سه بازیکن ایتالیا، این تیم را پیش انداخت. بعد از آن تیم ایتالیا تا امتیاز ۲۲ پیش رفت اما ملی پوشان کشورمان با عملکرد خوب در دریافت و دفاع این سه اختلاف امتیاز را جبران کردند طوریکه سرمربی ایتالیایی ها وادار به وقت استراحت کرد و این درخواست در نهایت باعث برتری شاگردان این مربی شد.
زایتسف،ساوانی و غفور هر یک با ۵ امتیاز بهترین های ایتالیا و ایران در این گیم بودند.

*گیم دوم:۲۵ بر ۲۰ ایتالیا

محمد موسوی بهترین مدافع روی تور لیگ جهانی تا هفته پنجم در ست دوم بار دیگر ارزش‌های خود را به رخ ایتالیایی‌ها بویژه کریستین ساوانی حریف اصلی خود کشید.ایتالیایی‌ها در این بازی تمرکز زیادی روی پاس‌های کوتاه، بریده و سرعتی داشتند. تراویکا سعی می‌کرد تا با پاس‌های کوتاه موتور سرعتی‌های تیمش را روشن کند و قلب دفاع ایران را هدف قرار دهد.
زایتسف با هوشمندی خود دفاع ایران را فریب می‌داد و توپ را پشت آن‌ها می‌انداخت.
در حالی که توماس برتا از دفاع آبشار سهمگین رحمان داودی ابراز خشنودی می‌کرد داور اول این دیدار خطای تور او را اعلام کرد و امتیاز را به ایران داد تا همچنان برتری امتیازها از آن ایران باشد. زایتسف هم با به اوت زدن سرویس خود موجب شد تا وقت استراحت فنی اول با امتیازهای ۸ بر ۶ به سود ایران به پایان برسد. در ست دوم حمزه زرینی به جای مباشری به میدان رفت. زرینی که تنها سه ساعت قبل از بازی اول ایران مقابل ایتالیا به محل برگزاری مسابقه رسیده بود در بازی اول نقش چندانی ایفا نکرد، اما خولیو ولاسکو تصمیم گرفت در ست دوم بازی دوم مقابل ایتالیا او را به میدان بفرستد تا از خصوصیات هجومی‌اش بهره ببرد و خط حمله ایران را تقویت کند.آبشارهای قدرتی زرینی دقیقا همان چیزی بود که تیم ملی ایران به آن نیاز داشت. دفاع دو نفره ساوانی و بیرارلی هم نمی‌توانست مقابل ضربات قدرتمند حمزه دوام بیاورد.سعید معروف به عنوان مغز متفکر تیم ملی والیبال ایران نقش خود را به خوبی ایفا می‌کرد. او حتی خارج از زمین و پشت تور هم توپ‌های دوم را به خوبی برمی‌گرداند.
سیمونه پارادی با آبشارها ویرانگر خود امان را از دریافت کننده‌های ایران بریده بود. سرویس های موجی و پرقدرت او به سختی مهار می‌شد و همین موضوع موجب می‌شد تا ملی‌پوشان ایران نتوانند از حریف فاصله بگیرند.حساسیت بازی هر لحظه بیشتر می‌شد. کار برای هر دو تیم پایاپای پیش می‌رفت و گاهی ایران و گاهی ایتالیا یک امتیاز جلو می‌افتاد اما ستارگان هیچ یک از دو تیم سر تسلیم شدن در ست دوم مسابقه را نداشتند. محمد موسوی که انصافا غیرتی بازی می‌کرد، در این دیدار نیز همانند مسابقه اول بارها با سرویس‌های پرشی، موجی و تماشایی خود امتیاز گرفت.هر بار که ایران به کار سرعتی روی می‌آورد می‌توانست دفاع ایتالیا را جا بگذارد. عادل غلامی و محمد موسوی هر دو سرعتی ایران در این مسابقه خیلی خوب کار می‌کردند.اگرچه تیم ملی والیبال ایران در ست دوم نمایش خوب، هماهنگ و قابل قبولی داشت اما بازیکنان نامدار و مقتدر ایتالیا موفق شدند در امتیازهای پایانی اختلاف خود را زیاد کنند و ست دوم را نیز به سود خود به پایان ببرند.

* گیم سوم:۲۵ بر ۲۰ ایران

تیم ملی والیبال ایران در ست سوم چیزی برای از دست دادن نداشت. ملی‌پوشان والیبال ایران که خوب می‌دانستند برای پیروزی در این مسابقه دیگر نباید به حریف امتیاز بدهند، در آغاز ست سوم کولاک کردند و سه امتیاز آغازین را به سود خود به پایان بردند.در مقابل اما بازیکنان باتجربه ایتالیا خیلی خوب فضای خالی تیم ایران را پیدا می‌کردند و با آبشارهای هوشمندانه خود اجازه نمی دادند جریان بازی به سود ایران پیش رود.ولاسکو در ست سوم شهرام محمودی را به جای امیر غفور به میدان فرستاد تا شاید اسپک‌های فنی محمودی دردی از تیم ملی ایران دوا کند.سعید معروف کاپیتان ایران که سعی می‌کرد در مقابل به بازیکنان روحیه دهد با رد کردن توپ دوم بین دفاع سه نفره ایتالیا، یک امتیاز گرفت و بار روانی تیم را بالا برد.نبرد تن به تن و رو در روی موسوی و زایتسف در نوع خود دیدنی و جالب بود. آن‌ها سعی می‌کردند تا به هر شکل ممکن یکدیگر را دفاع کنند. تیم ملی والیبال ایران باز هم روی کار سرعتی به مراتب راحت‌تر امتیاز می‌گرفت. هرگاه دریافت‌های خوبی به سعید معروف می‌رسید، پاسور باهوش تیم ملی سعی می‌کرد تا سرعتی‌ها را تغذیه کند و جریان بازی را به سود ایران پیش ببرد.سرویس‌های خوب موسوی ایران را سه امتیاز از ایتالیا پیش انداخت و “بروتو” سرمربی تیم میزبان را مجبور کرد تا وقت استراحت بگیرد.ولاسکو همچنان آرام از کنار زمین کار را دنبال می‌کرد.علی مباشری که حالا چهارمین بازی خود در لیگ جهانی را تجربه می‌کرد، کاملا مسلط به عنوان یک دریافت کننده تمام عیار نقش‌آفرینی می‌کرد. او موفق شد یک امتیاز سرویس خوب بگیرد.روند بازی در ست سوم به سود ایران بود. ایتالیایی‌ها همچون بازی اول حرفی برای گفتن نداشتند. تعویض‌های ولاسکو جواب داد و بازی خوب حمزه زرینی، شهرام محمودی ایران را بار دیگر ۴ امتیاز از حریف جلو انداخت.محمد موسوی آنقدر زایتسف را دفاع کرد تا براتو سرمربی ایتالیا مجبور شد بهترین مهره خود را از زمین بیرون بکشد تا اجازه ندهد تا وی بیش از این تحقیر شود.ایران اختلاف امتیازهای خود را به عدد ۶ رساند تا یک بار دیگر طعم شکست را به ایتالیا بچشاند.این اختلاف همچنان تا پایان بازی به سود ایران بود تا در نهایت این ست سوم بازی با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ به سود والیبال ایران به پایان برسد

*گیم چهارم: ۲۵ بر ۱۸ ایران

اگر بازی به ست پنجم بکشید امتیازها بین دو تیم تقسیم می‌شود. بازیکنان ایتالیا این موضوع را به خوبی می‌دانستند و به زمین آمدند تا به هر شکل ممکن در ست چهارم کار را تمام کنند اما ملی‌پوشان ایران که تازه روحیه گرفته بودند، اجازه نمی‌دادند تا آبشارهای حریف به راحتی در زمین ایران بنشیند.
ایران در امتیازهای ابتدایی ست چهارم باز هم از حریف پیش افتاد. ایتالیا پس از خروج زایتسف کاملا تضعیف شده بود. در مقابل تعویضی‌های ولاسکو هم خیلی خوب کار می‌کردند. بویژه شهرام محمودی که بارها با اسپک‌های فنی خود توپ را پشت تور حریف می‌نشاند.سرمربی ایتالیا بار دیگر زایتسف مهره موثر تیم خود را به زمین فرستاد تا جریان بازی را تغییر دهد. کریستین ساوانی کاپیتان تیم ایتالیا همچنان به عنوان امتیازآورترین بازیکن تا پایان ست سوم نقش آفرینی می‌کردند.
در تیم ایران محمد موسوی، فوق‌العاده کار می‌کرد. او حالا دیگر با شناختی که از اسپک‌های زایتسف پیدا کرده بود، باراها بهترین بازیکن ایتالیا را دفاع می‌کرد. شهرام محمودی نیز از پشت خط قلب دفاعی ایتالیا را آماج حملات خود قرار داده بود. سعید معروف با پاس‌های فریبنده خود خط دفاعی ایتالیا بویژه برتا و تراویکا را فریب می‌داد و با توپ‌های بلند رحمان داودی را تغذیه می‌کرد.
ایران به بازی برگشته بود. ایتالیا مجبور می‌شد تا امتیازها را با مهمانش تقسیم کند. هرچه روند بازی به سود ایران تغییر می‌کرد، بازیکنان ایتالیا تمرکز خود را بیشتر از دست می‌دادند. آن‌ها بعد از شکست در نخستین بازی مقابل ایران آماج حملات رسانه‌ها و منتقدان داخلی شده بودند.
ایران تا ۶ امتیاز از حریف جلو افتاد. عادل غلامی به عنوان یک دفاع وسط ۶ دانگ به خوبی از حریم ایران دفاع می‌کرد. رحمان داودی هم که انگار تازه موتورش روشن شده بود به خوبی با دست دو دفاع روبه‌روی خود بازی می‌کرد و از آن‌ها اوت می‌گرفت. حالا ایتالیا مجبور شده بود تا به کارهای ترکیبی و سرعتی روی آورد. بار دیگر پاس‌های بریده و کوتاه تراویکا برای ایتالیا امتیاز به ارمغان می‌آورد.
سیمونه پرودی همچنان با سرویس‌های موجی خود دریافت‌کننده‌های ایران را دچار مشکل می‌کرد اما ملی‌پوشان ایران در میانه این ست آنقدر از حریف فاصله گرفته بودند که دیگر جبران کار برای ایتالیا سخت شده بود. بنابراین ایران ست چهارم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ به سود تمام کرد و کار را به تساوی کشاند.

* گیم پنجم؛ ۱۵ بر ۱۳ به سود ایتالیا
بازیکنان ایران بعد از اینکه دو گیم از ایتالیا عقب افتادند، توانستند رقابت با حریف خود را به گیم پایانی بکشانند و تا برتری ۴ بر یک در این گیم هم پیش رفتند و سرمربی ایتالیا را وادار به وقت استراحت در این دقایق کردند. زایتسف با عبور دادن توپ از دفاع ایران دومین امتیاز این گیم را برای ایتالیا به دست آورد تا اختلاف امتیاز دو تیم به عدد دو برسد و خیلی زود این اختلاف امتیاز به صفر رسید یعنی ۴ بر ۴ مساوی؛ به همین دلیل ولاسکو درخواست وقت استراحت برای تیم ایران کرد.
در ادامه بازی دو تیم در امتیازات ۵ و ۶ هم مساوی پیش رفتند تا اینکه دفع موسوی دوباره ایران را پیش انداخت (۷ بر ۶)؛ تا اینکه کار به تساوی کشید اما خطای سرویس زایتسف که به خارج از زمین رفت ایران را صاحب امتیاز دیگری کرد و بازهم ملی پوشان کشورمان پیش افتادند.
بعد از وقت استراحت فنی که با نتیجه ۸ بر ۷ به سودایران به پایان رسید و جابه جایی بازیکنان دو تیم در زمین، ایتالیا یک امتیاز دیگر گرفت و کار به تساوی کشیده شد اما فرصت این تیم برای پیش افتادن با خطای کاپیتان ساوانی و با سرویسی که به بیرون رفت، از دست رفت و در مقابل یک امتیاز به اندوخته های ایران اضافه شد.
یازدهمین امتیاز این دیدار توسط معروف به دست آمد و نتیجه ۱۱ بر ۸ به سود کشورمان شد. در این زمان ایتالیا درخواست وقت استراحت کرد بعد از آن بازیکنان ایتالیا اختلاف خود را کم و کمتر کردند و به نتیجه ۱۲ بر ۱۱ (به سودایران) رساندند. بعد از درخواست وقت استراحت ولاسکو؛ ایتالیا به یک امتیاز دیگر هم دست یافت و نتیجه را مساوی کرد. بازیکنان این تیم خیلی زود ۱۳ بر ۱۲ پیش افتادند اما غفور اجازه نداد این برتری خیلی دوام داشته باشد.
اعلام خطای تور حمزه زرینی از سوی داور دوم دیدار تیم های ایران و ایتالیا و کارت زرد به این بازیکن، نتیجه را ۱۴ بر ۱۳ به سود ایتالیا کرد. و در نهایت خطای پنجه دو ضرب سعید معروف ایتالیا را صاحب امتیاز پانزدهم کرد تا برنده این بازی شود. تیم ملی والیبال سه شنبه صبح از ایتالیا عازم کوبا می شود تا در چارچوب هفته ششم رقابت های لیگ جهانی به مصاف تیم ملی این کشور برود. دیدار برابر کوبا طی روزهای ۱۲ و ۱۵ تیرماه انجام می شود.