ششمین نشست کمیته برنامه ریزی و نظارت مصوبه کاهش الگوی مصرف پلاستیک شهرداری تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، با حضور سوده نجفی عضو هیات رییسه شورای شهر، حسین نظری معاون خدمات شهری و محیط زیست، اصغر عطایی سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه […]

ششمین نشست کمیته برنامه ریزی و نظارت مصوبه کاهش الگوی مصرف پلاستیک شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، با حضور سوده نجفی عضو هیات رییسه شورای شهر، حسین نظری معاون خدمات شهری و محیط زیست، اصغر عطایی سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و سایر مدیران شهرداری تهران، ششمین نشست کمیته برنامه ریزی و نظارت مصوبه کاهش الگوی مصرف پلاستیک شهرداری تهران برگزار شد.

فرهنگسازی برای کاهش مصرف پلاستیک از کودکی

سوده نجفی عضو شورای شهر در این جلسه اظهار کرد: در موضوع محیط زیست بهترین تفسیر، برگشتن به فرمایش مقام معظم رهبری است که می فرمایند: محیط زیست و حفظ صیانت از مسایل حیاتی برگرفته از تعالیم اسلام است.

وی افزود: اهمیت این موضوع تا جایی است که دیپلماسی محیط زیست در دنیا شکل گرفته که محور توسعه پایدار است.

نجفی تاکید کرد: ما نمی توانیم مانع مصرف پلاستیک شویم اما می توان مصرف آن را محدود کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: ایران رتبه ۱۷ جمعیت را در دنیا را دارد اما در مصرف پلاستیک رتبه پنجم دنیار را خود تخصیص داده است.

وی تاکید کرد: باید برای کاهش مصرف پلاستیک، فرهنگسازی را از سنین کودکی شروع کنیم .

نیازمند همکاری سایر مجموعه ها هستیم

مهدی بختیاری زاده مدیرعامل سازمان مدیریت میادین در این جلسه بیان کرد: توزیع کیسه های پارچه ای در قسمت های مختلف سازمان مدیریت میادین اجرا شد که برای ادامه نیازمند همراهی سایر مجموعه ها هستیم.

اقدامات سازمان مدیریت میادین در کاهش مصرف پلاستیک

محمد سراب نشین معاون بهره برداری و بهداشت سازمان مدیریت میادین نیز در این جلسه اظهار کرد: اهمیت محیط زیست بر کسی پوشیده نیست و برای حفظ آن باید همه دستگاه ها به این موضوع ورود کنند.

وی افزود: سازمان مدیریت میادین در این زمینه اقدامات ویژه ای انجام داده است به طوری که همه غرف این سازمان مکلف شدند تا کیسه های پلاستیکی به تناسب خرید در اختیار مشتری قرار گیرد، البته یک نفر هم در صندوق مستقر شده تا محصولات را در کیسه قرار دهد تا از کیسه های کمتری استفاده شود.

معاون بهره برداری و بهداشت ادامه داد: در کنار ترازوها، فضایی برای فروش کیسه های پارچه ای تعبیه کردیم تا مردم در صورت تمایل از آنها استفاده کنند.

وی درباره غرف عرضه خشکبار و گیاهان دارویی نیز خاطرنشان کرد: در این غرف از پاکت های کاغذی استفاده می شود.

سراب نشین بیان کرد: در راستای فرهنگسازی مصرف کم پلاستیک، اطلاع رسانی در میادین و بازارها انجام شده است و در فیش های خرید نیز شعارهایی در این خصوص ذکر شده است.

وی پیشنهاد کرد تا در زمینه ممنوعیت و کاهش مصرف ظروف پلاستیکی از ظرفیت های تبلیغی در صداوسیما نیز استفاده شود.