پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

با سرمايه گذاري ايدرو در حوزه صنايع نوين براي نخستين بار در كشور محقق شد:

راه اندازي طرح توليد كربوكسي متيل سلولز با فناوري داخلي

جامع نيوز:فناوري پيشرفته توليد كربوكسي متيل سلولز (CMC) در گريدهاي صنعتي و خوراكي با حمايت و سرمايه‌گذاري سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران بومي شده و هم اكنون طرح توليد روزانه يك تن از اين ماده در دست راه اندازي است.
به گزارش جامع نيوزدكتر “افضل كريمي” مجري اين طرح با اعلام اين خبر افزود: ماده CMC مصرف بالايي در صنايع مختلف كشور داشته و كاملا وارداتي است كه اكنون با توليد اين ماده در داخل كشور و با فناوري كاملا بومي شده، نياز كشور برطرف خواهد شد.
عضو هيات علمي دانشگاه تبريز ادامه داد: قرارداد سرمايه گذاري در اين طرح كه به حوزه بيوتكنولوژي مربوط مي شود با معاونت پژوهشي دانشگاه تبريز منعقد شد و به نتيجه رسيد.
به گفته كريمي سالانه حدود 6 هزار تن كربوكسي متيل سلولز گريد خوراكي و 4 هزار تن گريد صنعتي وارد كشور مي شود كه بسته به ويسكوزيته و خلوص، قيمت گريد خوراكي آن تا هرتن 15 هزار دلار و گريد صنعتي آن تا هر تن 5 هزار دلار به دست مصرف كننده ايراني مي رسد.
ماده CMC در انواع صنایع غذايي، توليد خميردندان، رنگ و رزین، نساجی، کاشی و سرامیک، سفال و چینی، فرش و موکت، کاغذ و مقوا، چرم مصنوعی و حفاری چاه نفت كاربرد دارد.

كربوكسي متيل سلولز چيست؟
کربوکسی متیل سلولز یا CMC عبارت است از یک گرد سفید رنگ، بی بو، بدون رنگ، قابل تعلیق در آب و تحت شرایط نرمال غیر قابل تخمیر می‌ باشد. از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی مورد لزوم در محیط استفاده معمولاً از آن به جای نشاسته و مواد طبیعی محلول در آب که نسبتاً گران ‌قیمت هستند مانند آلژینات سدیم و ژلاتین استفاده می‌ گردد.
CMC به دلیل جهات اقتصادی آن در سال های اخیر مورد توجه خاص قرار گرفته است و پیشرفت‌ های عمده ‌ای در تکنولوژی و کیفیت و کاربری این محصول صورت گرفته است. این پیشرفت‌ ها امکاناتی را فراهم آورده تا بتوان از کربوکسی متیل سلولز در کاربردهای بسیاری نظیر خوراکی، دارویی، شوینده، رنگ و رزین و رونمای ساختمان، چسب‌ ها، نساجی، چاپ و تکمیل پارچه، کاشی و سرامیک، سفال و چینی، کاغذ، الکترودجوشکاری، فرش و موکت، گل حفاری چاه‌ های نفت، تخته‌‌های چندلایه، چرم مصنوعی، مواد‌آرایشی، خميردندان و سموم و آفت کش ها استفاده کرد.
علاوه بر غلظت بخشی، چسبندگی و ایجاد استحکام، عامل انتشار، عامل نگهدارنده آب، حفظ حالت کلوییدی، تثبیت کننده، عامل تعلیق‌ساز، امولسیون ‌ساز و عامل تشکیل لایه است. به دلیل ویژگی های متنوع، CMC در طیف گسترده‌ ای استفاده می‌ شود.
این ماده به سرعت در آب سرد و گرم حل می‌ شود و اساساً در مواردی که کنترل ویسکوزیته هدف ‌باشد از این ماده استفاده می‌گردد زیرا CMC حتی در حضور یون کلسیم نیز ژل تشکیل نمی‌ دهد. این که این ماده عامل کنترل ویسکوزیته است باعث شده تا از آن به عنوان غلظت‌ دهنده، تثبیت‌کننده، امولسیون ‌ساز (مانند پروتئین شیر) و عامل تعلیق ساز بهره جست.

نوشته شده توسط تحریریه در شنبه, ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۴:۵۷ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای راه اندازي طرح توليد كربوكسي متيل سلولز با فناوري داخلي بسته هستند
  • 507 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.