پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

امضاء تفاهم نامه همكاري هاي دوجانبه بانك پاسارگاد و صندوق ضمانت صادرات ايران

جامع نيوز: تفاهم نامه توسعه همكاريهاي دوجانبه في مابين بانك پاسارگاد و صندوق ضمانت صادرات با حضور مديران عامل دو مجموعه به امضاء رسيد.
به گزارش جامع نيوزشه حامد، مدير عامل صندوق در آيين امضاء تفاهم نامه مذكور اظهار داشت: عدم تامين مالي كافي و به هنگام صادر كنندگان ايراني اكثرا باعث از دست رفتن زمان طلايي ايشان در كسب فرصتهاي لازم در بازارهاي هدف و پايين آمدن قدرت رقابت آنها مي شود. يكي از وظايف اصلي صندوق در تعامل با سيستم بانكي، كمك به تامين مالي صادرات در مرحله قبل و بعد از حمل است و تفاهم نامه حاضر نيز در چارچوب تقويت همكاريهاي بانك و صندوق در اين زمينه منعقد مي گردد.
رئيس هيات مديره صندوق در خصوص مكانيزم اين همكاري افزود: بانک‌ مشتریان خود را که در حوزه‌های صادرات فعالیت داشته و متقاضي دريافت تسهيلات صادراتي هستند را برای اخذ تضمین به صندوق معرفی نموده و کلیه مراحل اعتبار سنجی از مشتریان یاد شده در صندوق ضمانت صادرات ايران به انجام خواهد رسید. صندوق نيز با صدور ضمانت نامه اعتباري براي صادر كننده بعنوان جانشين وثايق مورد نياز براي ارائه به بانك عمل مي نمايد. بدين صورت تامين مالي صادرکنندگان توسط بانك، به پشتوانه اسناد صادراتي و ضمانت نامه صادره توسط صندوق انجام خواهد شد.
شه حامد در ادامه ضمن تاكيد بر اثربخش بودن ساز و كار ويژه اعتبار خريدار كه منافع خريداران خارجي كالا و خدمات ايراني را نيز تامين مي كند اظهار داشت: در اين مكانيزم شرايط برد- برد براي هر سه نهاد درگير در امر صادرات يعني، شركت صادراتي، بانك تامين كننده منابع مالي، و صندوق بعنوان پوشش دهنده ريسكهاي سياسي و تجاري موجود فراهم مي شود زيرا صادر كننده ايراني صادرات خود را انجام مي دهد اما وجوه خود را از بانك عامل ايراني دريافت مي كند.
وي با انتقاد از شرايط فعلي حاكم بر اين نوع ساز و كار تامين مالي صادرات در مرحله بعد از حمل گفت: اميدواريم شرايط راه اندازي خطوط اعتباري بين كشورها كه فعلا از طريق تخصيص اعتبارات به يك بانك دولتي صورت مي پذيرد از شرايط فعلي خارج شده و با رايزنيهاي مشترك صندوق و بانك پاسارگاد امكان فعال سازي خطوط براي بانكهاي خصوصي نيز فراهم گردد.
مدير عامل صندوق در پايان ابراز اميدواري كرد با پيگيريها و تلاشهاي مجموعه صندوق و بانك نتيجه اين همكاري افزایش سهم صادرات از مجموع تسهیلات اعطایی بانک پاسارگاد با پوشش صندوق ضمانت صادرات ايران و توسعه بيش از پيش صادرات كشور گردد.
قاسمي مدير عامل بانك پاسارگاد نيز در اين مراسم با تاكيد بر نقش بانك و صندوق در توسعه اقتصادي و رشد صادرات غير نفتي كشور گفت: خوشبختانه با پيگيري ها و تلاشهاي مجموعه مديريتي و كارشناسي صندوق، شاهد افزايش سرمايه صندوق ضمانت صادرات به سه برابر ظرفيت قبل در سال جاري بوديم و با توجه به ظرفيتهاي مناسبي كه در بخش اعتبارات بانك پاسارگاد وجود دارد اميدواريم با انعقاد اين تفاهم نامه كمك بهتر و بيشتري به فعالان اقتصادي و صادر كنندگان بشود.
مدير عامل بانك پاسارگاد در ادامه به كسب رتبه اولين بانك ايراني و رتبه 257 جهاني و قرار گرفتن در فهرست 1000 بانك برتر جهان به لحاظ شاخص سرمايه بر اساس بررسيهاي اخير نشريه BANKERS اشاره داشت و گفت: اين مهم در حالي محقق شده كه تنها 8 سال از شروع فعاليت اين بانك مي گذرد و تمامي منابع مالي اين بانك خصوصي صرفا از طريق تزريق سرمايه توسط صاحبين سهام محقق شده است.
وي ضمن اشاره به اهميت تبادل اطلاعات اعتباري مشتريان مشترك بانك و صندوق خواستار برگزاری نشستهای تخصصی مشترك با صادرکنندگان کالا و خدمات از سوی صندوق ضمانت صادرات و بانک پاسارگاد شد. قاسمي ارائه اطلاعات و ريسكهاي اعتباري شركتها و موسسات خارجي از سوي صندوق به بانك پاسارگاد، تشکیل کارگروه مشترک جهت طراحی و عملیاتی نمودن ابزارهای جدید تامین مالی صادراتی از جمله روش تامین مالی پروژه (Project Finance)، همکاری در زمینه امور بازار سرمایه و سهام و نگهداری پورتفوی سهام صندوق و مديريت مناسب پرتفوي ريسك هاي موجود در جهت اجتناب از بروز و يا تجمع خسارات را از ديگر نكات قابل توجه در تفاهم نامه حاضر بر شمرد.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد بانك پاسارگاد سهم قابل توجهي از پوششهاي تضميني صندوق را جلب نموده و بتواند با تعامل بيشتر با صندوق نقش كامل خود را در جهت توسعه اقتصادي و افزايش صادرات كشور ايفاء نمايد.

نوشته شده توسط تحریریه در چهارشنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۵ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای امضاء تفاهم نامه همكاري هاي دوجانبه بانك پاسارگاد و صندوق ضمانت صادرات ايران بسته هستند
  • 320 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.