چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

در 12 تيرماه 67 اتفاق افتاد؛

حمله موشکی آمریکائیها به هواپیمای مسافربری ایران ۲۹۰ سرنشین از ۶ ملیت جان باختند

جامع خبر(جامع نیوز):مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ۱۲تیر سالگرد بزرگداشت جانباختگان سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوگان دریایی آمریکا، جنایتی که هرگز التیام نخواهد یافت.
رضا جعفرزاده اظهارداشت: آمریکایی ها دلایل ضد و نقیضی مبنی بر اینکه هواپیمای مذکور یک هواپیمای جنگی بوده است، عنوان کردند اما این تلاش ها به جایی نرسید و نتوانست افکار عمومی جهان را با خود همراه کند.

وی افزود: شرح ماجرا و این جنایت اینکه هواپیمای مسیر تهران – بندرعباس – دبی با ۱۵ دقیقه تاخیر در ۱۲ تیرماه ۶۷ در ساعت ۱۰:۱۷ دقیقه فرودگاه بندرعباس را ترک و ۷ دقیقه پس از پرواز با هدف قرار گرفتن توسط موشک ناو دریایی آمریکایی ها سقوط می کند.

جعفرزاده تصریح کرد: بنا به طرح پروازی، پرواز ۶۵۵ تا ۱۴ هزار پایی مجاز به پرواز بوده و ۷ دقیقه (۱۰:۲۴) لحظاتی قبل از رسیدن به منطقه کنترل هوایی امارات در چند مایلی جزیره هنگام مورد اثابت موشک ناو وینسنس قرار می گیرد و از صفحه رادار محو می شود. در همان زمان آمریکایی ها سعی می کنند رسانه های ایران را مبنی بر سقوط هواپیمای مسافربری در آب های خلیج فارس را تکذیب و عنوان کنند که این یک هواپیمای جنگی F14 بوده و یا اینکه اشتباهی صورت گرفته است.

وی افزود: برای نجات از یک عملیات جنایتکارانه و خلاف پیمان نامه بین المللی حمل و نقل هوایی در خصوص هواپیماهای غیرنظامی تلاش های آمریکایی ها هرگز به بار ننشست و نقش آشکار این جنایت با مدال شهامت به فرمانده ناو وینسنس محک خورد و محکومیت آن در افکار عمومی جهان هرگونه شبهه ای را برطرف کرد و ماحصل اینگونه اقدامات ضد انسانی که منجر به پرپر شدن مسافران این پرواز از هر ملیت و منطقه ای، این است که از نگاه آنها برای رسیدن به اهداف از هر ابزاری حتی به قیمت جان عده ای مسافر بی گناه می توان بهره برد.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: این هواپیما ۲۹۰ مسافر داشت که ۴۶ نفر آن تبعه خارجی اعم از اماراتی، یوگسلاوی، پاکستانی، هندی و ایتالیایی و ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۱۶ خدمه پروازی بود.

جعفرزاده در پایان یاد و خاطره جانباختگان پرواز ۶۵۵ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشت.

نوشته شده توسط تحریریه در سه شنبه, ۱۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲:۰۶ ب.ظ

  • دیدگاه‌ها برای حمله موشکی آمریکائیها به هواپیمای مسافربری ایران ۲۹۰ سرنشین از ۶ ملیت جان باختند بسته هستند
  • 58 بازدید
  • چاپ چاپ

دیدگاه

نظرات در این پست بسته شده.